e

CV Nasıl Hazırlanır?

1562 Okunma
CV Nasıl Hazırlanır
 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

CV Nasıl Hazırlanır? Nasıl yazılması gerekir? Hangi bilgileri dahil edeceğiniz konusunda bir araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Öz geçmiş sizin için önemli bir pazarlama belgesidir. Amacı size bir görüşme mülakat imkanı vermesidir. Bu nedenle cv nasıl hazırlanır örnek olarak ilk önceliğimiz özgeçmişinizin profesyonel bir şekilde hazırlanmış olmasına dikkat ediniz. Ayrıca hazırlamış olduğunuz cv’nizin müracaat edeceğiniz iş yeri ile veya çalışmak istediğiniz pozisyon ile alakalı olmasına özen göstermeniz, alakasız şeyleri gizlemeniz sizlerin yararına olacaktır. Cv’nin ne olduğunu anlamamız için öncelikle cv’nin ne anlama geldiğini öğrenmemiz gerekir.

CV nedir?

CV Nedir?

Kısa adı CV olan Curriculum (yaşam) Vitae (Özet) tam karşılık olarak Hayat özeti anlamını taşımaktadır. Cv’nin bir diğer adı ise Öz geçmiştir.

Cv  veya Öz geçmiş , bir işe müracaat ederken başvuran adayın  eğitimini, niteliklerini ve önceki tecrübelerini açıklar. CV başarılarınız, yayınlarınız ve ödülleriniz hakkında detaylı bilgi veren, kariyer yolunuzun derinlemesine araştırılmasıdır.

Genel Olarak CV (Özgeçmiş) Hayatınızın Özetidir. Özgeçmiş Örnekleri Hayatınızda kazanmış olduğunuz Tecrübelerin belgesidir. Tecrübe kolay kazanılmıyor. Bunları yazıya dökmek bir özgeçmiş şekilde planlanmış sizlere sıkıntılı gelebilir.

CV Nasıl Hazırlanır

Cv Başlıkları

 • Adres ve İletişim Bilginiz
 • Eğitim Durumunuz
 • İş Deneyimi veya Akademik Deneyim
CV Bölümler Başlıklar

Cv hazırlama ücretsiz bir şekilde oluşturulacaksa yukarıda sayılan her cv de olması gereken muhtemel bölümler olmalıdır. Bunların yanında cv nasıl hazırlanır örneği hakkında daha detaylı bir genel cv hazırlamak isterseniz şu şekilde devam edebiliriz

 • Seminer veya Kurs
 • Referanslar
 • Yayınlar

bu şekilde bir cv de yer alan genel bölümler bulunmakla beraber İsteğe bağlı bölümlerde yer alamaktadır.Bunlar ise;

 • Hobiler,
 • İlgi Alanları,
 • Ödüller
 • Teknik Beceriler
 • Sunumlar
 • Bilimsel ,Profesyonel veya Mesleki Üyelikler
 • Amaç

Bir Özgeçmişte yer alabilecek temel başlıklar bu şekilde sıralanabilmektedir. Bu şekilde Cv Nasıl Hazırlanır word formatında hakkında bilgiler edindik. Tabi bunlar yanında eklememiz gereken bir fotoğraf olabilir. Bir fotoğraf eklemek insanlar için ön yargıya neden olabilir, belki de fotoğraf eklememek en iyisidir ama ülkemizde genellik Cv’ler fotoğraflı olarak istenmektedir.

Hazırlayacağımız cv ler için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta iste e-posta adresinizdir. E-posta adresiniz mutlaka ad-soyad@ dot- com şeklinde bir adres olmalıdır tabi saygın bir e-posta istemcisi seçilmelidir gmail, hotmail gibi dünya genelinde bilinen ve geçerli olarak e-posta hesabınız yoksa oluşturmanız yararınıza olacaktır.

Cv hazırlama aşamasında dikkat edilecek noktaların biri kariyer hayatınızın başında iki-üç yıl boyunca bir ilkokul sınıfında ders vermişseniz ve şimdi bir maden mühendisi olarak bir işe başvuruyorsanız, Yılın En İyi Öğretmen ödülünü kazanmış olsanız bile bunu öz geçmişinizde listelemenizin iş veren için gereksiz bir bilgi olabileceğini unutmayın . Öz geçmişin amacı, işvereni istediğin kişi olduğuna ve ihtiyaç duydukları becerilere sahip olduğuna ikna etmektir. Bu yüzden başvuracağınız iş ile alakalı olmayan veya büyük etkiye sahip olmayacak bilgileri yazmaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Araştırmalar , 5 işverenden sadece 1’inin öz geçmişin tamamını okumak için sabrının veya zamanının olduğunu gösteriyor ayrıca bir cv ortalama 6 sn gibi bir sürede okunmaktadır.  Cv’nizin reddedilmesini istemiyorsanız, potansiyel işverenlere iyi bir şekilde  profesyonel ve etkileyici bir özgeçmiş hazırlamanız gereklidir.

1- İsim,Unvanınız veya Mesleğiniz ve İletişim Bilgileriniz.

Cv’de her zaman en üstte Adınızı Yazın. Sayfanın En üstünde Öz Geçmiş- CV gibi gereksiz yazılar yazarak alan israfı yapmayın. Profesyonel firmalar artık Ad Soyad yazıldıktan sonra hemen altına veya yanına Unvanınızı görmek istiyorlar. Bu nedenle bu alanları bir tutup tek bir bölüm halinde sunmak daha iyi olacaktır.

CV Formatı 
Web Master

Bu şekilde bir Giriş daha profesyonel bir izlenim oluşturmaktadır.Hatta Devam edersek

İsim,Unvanınız veya Mesleğiniz ve İletişim Bilgileri Bölümü İçin Örnek İçerik

CV Biçimi
Web Master
Telefon:0987 654 32 10
E-Posta: admin@cv-format.com

bu şekilde Ad Soyad,Ünvan ve İletişim Bilgilerinin bir arada olması daha iyi olacaktır. Adres yazarken kapı numaranıza kadar yazmanıza gerek yoktur semt ilçe şeklinde yazmanız yeterlidir.

Tecrübe ve İş Geçmişi (Deneyim)

İş tecrübeniz bölümüne daha önce çalışmış olduğunuz şirketleri veya yeni mezun ise stajları gönüllü olarak katıldığı işleri yazabilirsiniz. Deneyim bölümünde ters kronoloji uygulayın. En son çalıştığınız veya halen çalışmakta olduğunuz firma ve pozisyona ilk sırada yer verin. Bu bölümü doldururken her bir görevinizi listelerken,

 • İşyerinizdeki ünvanınızı,
 • İşyerinizin adını,
 • Bulunduğu ili,
 • Çalışma Tarihinizi eklemeyi unutmayın. Devamında yazmasında fayda bulduğum ama genellikle yapmadığımız Çalışmış olduğunuz şirketteki sorumluluklarınızı, şirkete kazandırdıklarınız maddeler halinde sıralamanızı tavsiye ediyorum.

Tecrübe ve İş Geçmişi (Deneyim) Bölümü İçin Örnek İçerik

2019- Şimdi       Cv-Format İnternet Hizmetleri | Türkiye
Yazar

Temel Sorumluluklar
.Web Sitesinde Yayınlanacak Konuları Tespit Etme
.İyi Hazırlanmış Cv’ler Üzerine Araştırma Yapmak
Başarılar/ Projeler
.En İyi Cv Hazırlama Teknikleri Google aramasında web sitesini ilk sıraya yükselmesinde etkin rol aldı

Eğitim Bilgisi

Cv Nasıl Hazırlanır sorusunda eğer çok fazla iş deneyiminiz yoksa ya da yeni mezun biri olarak iş aramaktaysanız en çok dikkat etmeniz gereken nokta Eğitim Bilgisidir. Bölümünüz veya Uzmanlığınız, Eğitim gördüğünüz kurum(Okul-üniversite) adı Eğitim aldığınız tarih aralığı bu bölüm için yeterlidir. Kimi işveren bu alanda mezuniyet notunuzu da görmek ister ama gereksiz bir bilgiden öteye gitmeyecektir. Bu bölümde de Deneyim bölümünde olduğu gibi ters kronolojik sırayı takip etmeliyiz. Bu okul ile alakalı almış olduğunuz belgeleri de altına sıralayabilirsiniz. Eğer okulunuz devam ediyorsa ve Cv de devam eden okul nasıl yazılır hakkında bilgi sahibi değilseniz Okula Başlama tarihi – Devam Ediyor şeklinde yazabilirsiniz

Eğitim Bölümü İle Alakalı Örnek

2005-2009  Web Tasarım Uzmanı | Cv-Format Üniversitesi\Türkiye

.Arayüz Geliştirici
.Görsel Web Tasarım

Şimdi standart bir cv’de olması gereken bölümler bunlar. Yani cv nasıl hazırlanır sorusunda yer alabilen temel başlıklar bunlardır ancak cv örneğinizi daha fazla detaylandırmak isterseniz aşağıda yer alan başlıkları da kullunabiliriz.

Kişisel Bilgiler

Ehliyet, Medeni Durum, Tc Kimlik No, Askerlik, Sigara, Seyahat Engeli, Sabıka Kaydı

Ehliyet: (B) 2005

Medeni Durum: Evli

Askerlik Hizmeti:Yaptı

T.C. Kimlik No: 12548521871111

Serfitikalar ve Kurslar

Bu bölümde yer alacak bilgiler için iş verenin işine yarayabileceği bilgileri vermeye özen gösterin gerçi cv hazırlarken dikkat etmemiz gereken kuralların en önemlisi bu ama genelde bu alanda dikkat edilmektedir. Katılım belgesi cv’ye yazılırmı tarzında sorular almaktayız. Bu sorunum cevabı eğer mesleğiniz ya da müracaat edeceğiniz iş ile alakalı ile kesinlikle yazılmalıdır.

Eğer Cv’ye İngilizce seviyesi nasıl yazılır konusunda bilgi isterseniz ingilizce seviyenizi belirtmemiz gerekir. Varsa imgilizce dil puanınız eklenmeli. Bunun yanında cv’ ye dil seviyesi konuşma,okuma ve yazma bilgileride iyi kötü orta şeklinde belirtilmelidir.

Referanslar

Referans bilgisi de artık standart bir hal almış durumda. Bu bölümde sizlere referans olacak kişinin adı soyadı, çalıştığı şirket ve telefon bilgisi yazmamız gerekmektedir. Bunun dışında ikamet ettiği il ve e-posta da yazılabilir. CV Nasıl Hazırlanır konusunda Referanslar ili ilgili belirtmek istediğim en önemli bilgi referanslarınızı belirtirken işiniz ya da mesleğinizle alakalı olmasına dikkat edin eğer böyle bir referansınız yoksa yazmanıza da gerek yoktur.

Türkçe bir cv örneği hazırlıyorsanız ülkemizde en çok diklat edilen noktalardan biri Referanslar bölümüdür. Cv formunuzu hazırlarken yazacağınız referansların İK personeli tarafından dikkat edileceğini bilmeniz bu nedenler bu kısma yakın akraba amca,dayı gibi bilgileri girmekten kaçınmanız gereklidir.

Özgeçmişe Neler Dahil Edilmemeli

Özgeçmiş Örnekleri hazırlarken bir çok bölüm yer almakta nasıl kullanacağız, hangi başlıklar eklenmeli tabi bu konuda iş ile ilgili başlıklar genişletilebilir veya azaltılabilir. CV Nasıl Hazırlanır konusunda sıra geldi şu sorunun cevabını bulmaya. Cv Hazırlarken neleri kullanmamalıyız.

 • Önceki İşinizdeki Maaşınız
 • İşi Bırakma Nedeniniz
 • Başvuracağınız Ülkeye Göre Yasal Hükümler incelemeli. Eklemiz veya sizden istenmesi suçtur. Türkiye için bu durum söz konusu değil.
cv kaç sayfa olmalı

Cv Kaç Sayfa Olmalıdır

Altı Saniye .Bu işe alım için cv’nizi incelemeye alan alan hizmet ortalaması ortalama cv’nize ayırdığı süre.Şaşırtıcı değil mi? ama bu sizi karamsarlığa değil Cv’nizle güçlü bir izlenim bırakmaya itmesi lazım.

Birinci sınıf bir cv nasıl hazırlanır öğrenmeniz gerekir. Sitemizde yer alan cv örnekleri ile kafanızda bir şablon oluşturabilirsiniz. Bir cv bir-iki maksimum üç sayfa olabilir. Bu müracaat edeceğiniz iş yerine göre, Mesleğinize göre değişebilir. Genel kural olarak cv örneğinizi 1 sayfa olarak hazırlamakta fayda vardır.

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Telefon Numaranızı doğru yazdığınıza emin olun
 • E-posta adresinizin Ad-soyad veya Soyad-ad içermesine ve dünya çapında kullanılan e-posta hesaplarından oluşturmaya dikkat edin.
 • Yazı tipi 10 Puntodan Küçük veya 12 puntodan büyük olmamalı.
 • Siyah Yazı Tipi Kullanın.
 • Cambria veya Times New Roman Yazı Tipi ideal olandır.
 • Dil bilgisi ve yazım hataları için Cv’nizi 3-4 defa kontrol edin
 • Siyasi, Dini veya tartışmalı olarak görülebilecek hiç bir tartışmada yer vermeyin
 • Başvuracağınız iş ile akası olmayan bilgiler yazmayın
 • İş Tecrübelerinizi yazarken Kronolojik sıralamaya dikkat edin. İlk Önce en son çalışanlarınız veya devam eden iş.
 • Eğer halen devam ediyorsanız bunu cv’nizde belirtin.
 • İş Tecrübesi bölümüne tarihlerin yazıldığına emin olun
 • İşinizle ilgili bilgiler ilkokul ortaokul lise gibi eğitim bilgileri edin yazmayın.
 • Tek CV ile tek yere müracaat edin. Bir cv’yi onlarca şirkete göndermeyin. Cv’nizin inceleyeceklerimizde safra bağlantıları.
 • Doğru bilgiler verin.
 • Kısa ve Öz tutun. Gereksiz bilgilere yer vermeyin.

Etkili Bir Cv Nasıl Olmalıdır.

Cv Nasıl Hazırlanır hakkında gerekli bilgileri almış olduğunuzu umuyoruz. Etkili bir cv yazmadan önce elinize bir kağıt kalem alıp ilk başta kendinizi tanıyınız. Bizlerin en büyük sorunu kendimizi tanımamız yeteneklerimizin farkında olmamamızdan kaynaklanıyor.

Bu güne kadar hangi işlerde çalıştınız, Bu işlerde görev yaparken şirketinize hangi katkıları sağladınız, İş deneyiminiz sizlere neler kattı,Hangi eğitimleri ve sertifikaları aldınız gibi hiç bir detayı atlamadan kağıda dökünüz. Bir hafta çalıştığınız veya yeni mezunlar için staj yaptığınız işler dahil hepsini kağıda dökünüz.

Daha sonra eğer adınız ve soyadınızı içeren bir e-posta hesabınız yoksa hemen şimdi yazıyı okumayı bırakıp kendinize bir eposta hesabı açın. Bu e posta hesabınız herkes tarafından bilinen hesaplardan alınmalı.

Nedir bunlar gmail.com, hotmail.com, yandex.com gibi hesaplardan alınmalı adsoyad@gmail.com veya soyadad@gmail.com gibi bir eposta hesabı alın. Bahstsızbedevi@ggg.com, isyankarasik@ felan gibi e-posta hesapları ile bir sıfır geride başlarsınız.

Güzel bir fotoğraf edinin veya çekin. Fotoğraf ülkemiz için önemlidir. Bakın ABD’de fotoğraflı cv vermek ayrımcılık olarak kabul edildiğinden kanunen yasaktır ama bizler sıcak kanlı pozitif insanlarız işe alacağımız kişinin şöyle bir resmine bakmak isteriz.

Onu görmek isteriz o yüzden gayet resmi bir şekilde çekilmiş, kravatlı ceketli gömlekli bir fotoğrafınız olsun. Ama yıllar önce çekilmiş bir fotoğraf değil güncel olmalı. Bu üç konudan bahsettikten sonra diğer ana başlıklar ile devam edebiliriz.

Etkili Cv Hazırlama İçin Bilgiler

 1. Cv’nizi hazırlarken ters kronoloji uygulayınız
 2. İş Deneyim ve Eğitim Bilgilerinde Tarihleri yazınız
 3. Sizden istenilen bilgilerin tamamına cv’de yer veriniz.
 4. Gereksiz bilgilere, işiniz ile alakası olmayan bilgilere yer vermeyiniz.
 5. Göz boyamak için gerçek dışı hobilere yer vermeyiniz.
 6. Font Olarak Arial yazı tipini punto olarak 12 punto kullanınız. Bir sayfaya sığdırmak için bu linki inceleyebilirsiniz.
 7. Yeni Mezunlar için Askerlik Bilgisi eklenmelidir. Link.
 8. Ücret Bilgisine yer veriniz.
 9. Kendinizi İK Personeli yerine koyup sorulabilecek soruların cevaplarının yer aldığına emin olunuz.
 10. Özgeçmişinizi hazırladıktan 24 saat sonra tekrar inceleyiniz
 11. Özgeçmişinizi 24 saat sonra güvendiğiniz birine okutup incelemesini isteyiniz.
 12. Ön yazı ile hedeflerinizi ve beklentilerinizi ortaya koyunuz

Özgeçmiş (CV) Çeşitleri Nelerdir.

Basit CV

Basit CV Örnekleri iş verenin görmek istediği cv çeşitidir. Basit cv hazırlarken yaşayacağınız en büyük zorluk sadeleştirmek ve eşsiz hale getirmektir. İş verene müracaat edeceğiniz iş ile ilgili yüzlerce cv gitmektedir.

Sizi bunlar arasında öne çıkartacak olan ise doğru şeyler bulmanızdır. Müracaat edeceğiniz iş ile ilgili doğru anahtar kelimeler ve iş tanımına uygun bilgilere çalışın. Bu cv örneği basittir. Her şeyi basit tutmanız gerekir. Sitemizde Bu Kategori altında Basit cv hazırlama hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Detaylı CV

Detaylı Cv’ler bir iki veya üç sayfa olabilir. Eğer CV’niz birden fazla sayfadan oluşuyorsa sayfalarınıza Üst Bilgi Olarak Ad Soyad Ekleyebilirsiniz. Alt Bilgi Olarak sayfa numarası oluşturma tarihi eklenebilir. Cv hazırlarken kronolojik sıraya dikkat etmeniz gerekir. CV genellikle aynı bölümlerden oluşur ancak içeriği, çalıştığınız sektöre ve / veya iş kaydınıza bağlı olarak değişir. Bir mühendisin özgeçmişi, sağlık sektöründe çalışan biri ile aynı olmayacaktır. İşverenin bu iki meslek gurubundan beklentileri, insanlar aynı şirket tarafından istihdam edilse bile farklılık gösterecektir.

İş başvuru için cv nasıl hazırlanır?

Bir cv örneğinde işverenin hızlıca okuyabileceği temel bilgiler vardır. Ancak özgeçmişiniz sizin gerçekten neleri yapabileceğinizi gösterme ve yüzlerce cv arasında öne çıkma şansınızdır.

Özgeçmişiniz benzersizdir. Özgeçmişiniz başvurduğunuz iş ve pozisyona göre değişmelidir. Geçmiş deneyimlerinizi ve niteliklerinizi açıklayarak tüm detayları listeleyebilirsiniz. Bu şekilde bir işverenin o iş için en uygun kişi olduğunuzu gösterirsiniz.

Sektöre bağlı olarak işverenlerin tutumları büyük ölçüde değişmektedir. Bir mimarlık firması gibi yaratıcılık gerektiren bir iş için iş başvurusu yapan bir aday, seçilebilecek çeşitli cv örnekleri olabilir, ancak daha çok kurumsal firmalar genellikle çevrimiçi olarak oluşturulan bir özgeçmiş formatı oluşturmuşlardır. Bununla birlikte, diğer çalışanlar, sıfırdan yazılmış bir özgeçmişe gitmek konusunda daha rahatlar. Temel bir arka plan araştırması, potansiyel bir adayın aradıkları hayali işin inmesine yardımcı olacaktır.

Tek cv ile tüm işlere müracaat edemezsiniz. Özgeçmişinizin tasarımı ve düzeni, cv’nizde yer alabilecek bilgiler o işe özel olmalıdır. Bazı işverenler cv’nize dahil etmenizi isteyecek çeşitli özel bilgiler isteyebilir bunları belirtmemeniz halinde başvurunuzu reddedilir. Yeni bir iş arıyorsanız ve buna uygun bir öz geçmiş örneği hazırlamak istiyorsanız sitemizde yer alan cv örneklerini inceleyiniz. Önceden hazırlanan öz geçmiş ile kendinize ve müracaat edeceğiniz işe göre bir şablon ve içerik oluşturabilirsiniz.

Türkçe Cv Örneğe Hazırlama

Cv Nasıl Hazırlanır ile ilgili makalemizde sıradaki konu Türkçe CV Hazırlama. Özgeçmişinizi ister Türkçe hazırlayın ister İngilizce bir cv örneği iş başvurusunda bulunacağız ülkenin özelliklerine uygun olmalıdır. Bu özellikler ülkenin yasaları, ülkede yaşayan insanların sosyo ekonomik durumu,insanların yaşam biçimleri gibi bir çok özellikten ibarettir.

Örnek verecek olursak; Bazı ülkelerde veya bir ülkenin belirli bölgesinde cv örneğine Fotoğraf eklemek yasaktır. Kanunen yasaklanmıştır. Bunun nedeni İK personelinin iş başvurusunda bulunacak kişinin fotoğrafına bakarak ayrımcılık yapmasını engellemektir. Bazı ülkelerde Ad Soyad adres gibi bilgiler bile dikkate alınmamaktadır. Dolayısıyla bu bilgelerin yer almadığı bir cv örneğini göndermeniz sizi diğer adayların önüne çıkarabilmektedir.

Türkiye’de İK personellerinin dikkat ettiği bir diğer nokta ise Kişisel Bilgiler alanıdır. Bu alana en çok dikkat eden ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktayız. Eğer Türkiye’de bir iş başvurusu yapacaksanız İK personelinin dikkat ettiği bir diğer nokta ise Yurt Dışı deneyiminiz olacktır. Eğer yurt dışında her hangi bir eğitiminiz ya da iş tecrübeniz varsa bunu cv örneğinizde belirtmeniz sizi diğer adayların önüne geçirecektir.

Yapılan araştırmalarda ülkemizde bir öz geçmiş örneğinde dikkat edilen noktalardan birininde adayların gönüllü olarak katılmış oldukları faaliyetlere dikkat edildiğidir.

CV Nasıl Hazırlanır? Sıradaki içerik:

CV Nasıl Hazırlanır?