İngilizce CV Örnekleri

İngilizce CV

Yurt dışında iş bulmak için CV’nizi İngilizce hazırlamanız önemlidir. Uyulması gereken kurallar Türkçe CV örneği hazırlamayla benzerlik gösterse de fotoğraf, cinsiyet, yaş gibi bazı yasal durumlara dikkat etmeniz gereklidir.

Küreselleşme ile birlikte bazı Türkler gerek iş, gerek staj, gerekse eğitim için şansını yurt dışında denemek istemektedir. Bunun için de uluslararası bir dil olan İngilizce ile hazırlanmış bir CV örneğine ihtiyaç duyabilmektedirler.

Bu makalemizde İngilizce CV örnekleri hazırlama konusunda dikkat etmeniz gereken bazı noktalara değineceğiz. Türkçe CV örneğini doğrudan alıp İngilizce’ye çevirmek büyük bir hata olacağı için yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

İngilizce CV Nasıl Hazırlanır?

İngilizce öz geçmiş örneği için ilk başta iyi bir ingilizce dil bilginizin olması gereklidir. Çünkü CV örneği hazırlarken dikkat etmemiz gereken noktaların biri dil bilgisi hatası ve yazım yanlışı yapmamaktır. İkinci husus bunu belgelendirebilmelisiniz. En azından uzmanlık alanınız ile alakalı İngilizce dil bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

İngilizce CV hazırlamak için yabancı kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Bu kaynaklarda sayısız hazır CV örnekleri, boş CV örnekleri ya da mesleklere göre CV örneği gibi birçok örnek CV bulabilirsiniz. Format olarak genelde Word CV örnekleri öne çıkmakla beraber PDF CV örneklerinin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Ancak bunu yaparken de CV ile resume arasındaki farkı bilmeniz gerekir. Resume fotoğrafsız olarak hazırlanan en çok 2 sayfadan oluşan daha çok Amerika CV örneği, Kanada gibi Kuzey Amerika ülkelerinin kullanmış olduğu formlardır.

Bulabileceğiniz hazır CV örneklerini ya da boş CV örneklerini Word programı aracılığıyla kolayca düzenleyebilirsiniz. Word CV düzenleme hakkında yazım ve dil bilgisi denetimini devre dışı bırakmanız önerilir. Yazım ve dil bilgisi denetimi devre dışı bırakırken ilgili sekmede yazım ve dil bilgisi denetimi yapma kutucuğunu işaretleyip tamam demeniz yeterlidir.

Türkçe – İngilizce CV Çeviri

 • Öz geçmiş (CV) = resume
 • Hakkında = professional summary
 • İş Deneyimi = Work Experience
 • Eğitim = Education
 • Beceriler = Yetenekler
 • Kişisel Bilgiler = personal details
 • İlgi alanları = interests
 • Stajlar = placements (EN) internships (US)
 • Ehliyet = driving license
 • Kapak mektubu = cover letter

İngilizce CV: Dil Seviyesi

İngilizce özgeçmiş yazarken dil seviyenizi belirtmeniz önemle tavsiye edilir. Bazı pozisyonlarda iki dilli olmak gerekli değildir. Öte yandan, diğerleri için esastır. Özgeçmişinizde yalan söylemekten kaçınarak gerçek seviyenizi belirtmeyi unutmayın. 

 • İki Dil = bilingual (gerçekten değilsen genellikle kaçınılır. Gururdan dolayı günah işleme).
 • Akıcı = fluent
 • İyi = good
 • Temel = conversational English

Kişisel Bilgiler

Bu bölüm sistematik olarak CV’nin en üstünde bulunur. İşe alım görevlisinin kimliğinizi, profilinizi bilmesine ve gerektiğinde sizi geri aramasına izin verecek bir dizi unsur içermelidir.

 • Adınız ve soyadınız
 • İletişim bilgileriniz (adres, telefon, e-posta vb.)
 • Doğum tarihiniz ve yaşınız
 • Uyruğunuzu belirtmeyi unutmayın

İngilizce CV’de fotoğraf

Türkçe CV’ye fotoğraf eklemek yaygındır. Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde durum böyle değil. Bu önlem, insan kaynakları görevlilerinin alışkanlıkları ve işyerinde ayrımcılığa karşı mücadeledeki uygulamalarla bağlantılıdır . Şüpheniz varsa CV’nize fotoğraf koymaktan kaçının, gereksiz riskler almayın.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi başvuracağınız ülkenin kanunlarını da araştırmanız gerekebilir. Bunun nedenlerinden biri CV örneğinizde fotoğraf kullanma sorunu. Bazı ülkelerde CV örneğine fotoğraf eklenmesi ya da fotoğraf eklenmesinin istenilmesi yasal olarak ayrımcılığa neden olduğundan suç teşkil etmektedir.

Öğrenci için İngilizce CV

Bir öğrenciden genellikle İngilizce CV yazması istenir. Bu, bir şirkette staj veya yurtdışında bir yaz işi ararken geçerli olabilmektedir . Yabancı bir üniversitede görev yapmak için öz geçmiş de genellikle gereklidir. Bu durumda, deneyimlerinizi dikkate alarak yukarıdaki metodolojiye ve düzene bağlı kalınmalıdır.  Anglo-Sakson ülkelerinde işe alım görevlileri, gençlere güvenme konusunda bir üne sahiptir.

İngilizce CV İndir

İngilizce CV indirme noktasında sizlere yardımcı olabilecek kaynak google.com’ dur. Google arama ile: Resume, Resume Samples, resume templates, Resume Examples gibi arama terimleri kullanabilirsiniz. Ya da diğer ingilizce dilini kullanan ülkeler için cv examples, Curriculum Vitae (CV Uzun Hali) gibi kelimeler kullanabilirsiniz. Genellikle online cv hazırlama ya da ücretli cv hazırlama siteleri çıkacağı için ilgili kelimlerin sonuna ya da başına free kelimesini ekleyerek daha fazla kaynağa ulaşabilirsiniz.

İngilizce hazırlanmış özgeçmişi; akademisyenler bilişim uzmanları gibi meslekler ya da uluslararası firmalarda çalışmayı düşünen tır şöförleri, garson, aşçı gibi mesleklerde ihtiyaç duymaktadır.

Sizlere Örnek Olması amacıyla bu siteden bulduğum yazılım mühendisi (software engineer) ingilizce cv örneğini paylaşmak istiyorum. Daha fazla cv örneği için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Examples.Cv-format.com

İngilizce CV
İngilizce cv örneği
okuyucu yorumlarıYORUMLAR