Kişisel Gelişim Özgeçmiş Yazıları

Word Cv Hazırlama

Word Cv örneği hazırlamak için en uygun tasarım aracı Microsoft Word programıdır. Bunların dışında Photoshop, Power Point veya ücretsiz diğer araçlar ile de cv örnekleri hazırlamak mümkündür. Ancak uygulaması daha kolay olduğu için Microsoft Word cv nasıl hazırlanır konusuna değineceğiz.

Sitemizde yer alan cv örneklerinin tamamı word belgesi olarak oluşturulmuştur. Bu şekilde hazırlamamızın nedeni kullanıcılar tarafından kolay bir şekilde düzenlenebilmesidir. İster bir basit cv, ister detaylı cv hazırlayın Word programı ile boş cv örneklerini hazırlarken genellikle şekiller ve metin kutularını kullanmaktayız. Bu şekilde görsel olarak daha iyi bir örnek karşımıza çıkmaktadır.

Bu şekilde görsel olarak daha iSizler için hazırlamış olduğumuz cv örneklerini düzenliyor ve en çok sıkıntı yaşayabileceğimiz alan resim ekleme veya yönlendirmeyi düşünüyorum.

Cv’ye Fotoğraf Ekleme

Fotoğraflı Cv örnekleri hazırlarken resimleri normal resim ekleme üzerinden değil şekil ekleme üzerinden örneğimize eklemeye çalışıyoruz. Bunun nedeni ise fotoğrafımızı istediğimiz şekilde gösterebilmemizdir.

Örneğin sitemizde yer alan boş cv örneğimizi indirdikten sonra cv oluştururken fotoğrafımızı cv’mize uygun olarak yuvarlak bir şekilde göstermek istediğimizde öncelikle Ekle>>Şekiller>> seçeneğine gelerek Oval seçeneğini seçip uygun gördüğümüz yere ekliyoruz.

word-şekil-ekle
word-şekil-ekle

Eğer indirmiş olduğumuz word cv örneğindeki resmi düzenlemek istersek şeklin üzerine sağ tıkladıktan sonra Dolgu>>Resim seçenekleri ile yeni fotoğrafımızı ekleyebiliriz.

Resim Ekleme
Fotoğraf Değiştir
Fotoğraf Değiştirme

Word Pdf Olarak Kaydetme ve Mail Olarak Gönderme

Gerekli diğer düzenlemeleri yaptıktan sonra cv hazırlama işlemimiz bitmiştir. Ancak yapmış olduğumuz bir diğer hata hazırlamış olduğumuz öz geçmiş örneğini bu şekilde paylaşmaktır. Word CV örneğimizi her zaman pdf şeklinde göndermemiz veya bu şekilde çıktı almamız daha kolay ve iyi olur.

Word cv örneği paylaşırsak bu örneğin karşı tarafta hem görüntülenmesi sıkıntı olacak hemde düzenlemeye açık olacaktır. Ayrıca pdf şeklinde hazırlanmış bir cv örneğini gerek e-posta aracılığıyla gerekse ilgili şirket üzerinden ek dosya halinde paylaşmamız durumunda sizin hem profesyonel olduğunuzu hemde yetenekli olduğunuzu ortaya koyacaktır.

Word dosyamızı pdf şeklinde kaydetmek için dosyamızı kaydederken Kayıt Türü seçeneğinde PDF seçmemiz yeterli olacaktır.

word pdf olarak kaydetme

Cv doldururken yaşadığınız sorunlar için bu makalenin altına yorum yazarak yardım isteyebilirsiniz. Eğer cv pdf olarak kayıt edemezseniz resim olarak kaydetmeyi deneyebilirsiniz.

Word Programı İle Cv Nasıl Hazırlanır Video

Word Cv Hazırlama Video

Cv Örneğinizi Tek Sayfaya Sığdırmak İçin Öneriler

İdeal cv örneğinde yazı tipi boyutu 11-12 punto olarak kabul görmüştür.Bunu 10,5 olarak değiştirmeyi deneyebilirsiniz.Ama bunu yaptıktan sonra cv’nizin hala okunabilir olduğuna emin olun.

2. Başlıkları Küçültün

Cv örneklerinde genellikle başlıklar mevcuttur.Bunları küçültmek sizlere daha fazla alan sağlayabilir.Mevcut başlıkları bir veya iki punto küçültebilirsiniz.

3.Adınızı Daha Küçük Yapın

Çoğu cv örneğinde Ad Soyad büyük harflerle yazılabilmektedir. Ama cv’nizde adınızdan çok daha fazla bilgiler mevcuttur.Eğer cv’nizi inceleyen birinin sadece adınızı tanımasını istemiyorsanız Adınız ve Soyadınızı küçük boyutta yazabilirsiniz

4.Kalın Punto

Başlıkları küçük yaptık ama fark edilemeyecek derecedeyse bunları kalın punto ile öne çıkarabilirsiniz.

5.Kenar Boşlukları

Eğer özgeçmişinizi Microsoft Word aracılığıyla hazırlıyorsanız otomatik kenar boşlukları atamaktadır. Bu durumda kenar boşluklarınızın boyutunu değiştirirseniz daha fazla alan kazanabilirsiniz.

6.Satır Boşluğu

Yine Microsoft Word aracılığıyla hazırlamış olduğunuz cv’mizde Başlıklar için satır boşluğunu değiştirebilirsiniz ve Boşluk öncesi ve sonrasının sıfıra ayarlayabilirisiniz.

7.Sütunları Kullanın

Özgeçmişiniz eğer bir sayfadan fazla ise bir kaç sütün kullanabilirsiniz.Bu şekilde iş tecrübeniz ve Eğitim Bilginizi aynı çizgiye dahil edebilirsiniz.

8.Fazla Bilgi

Sadece iş başvurusunda bulunduğunuz alanla ilgili tecrübeleriniz dahil edin.Bunun dışında başka bir tecrübeniz varsa bunları çıkarın

Son olarak eğer bilgisayarnızda word programı yoksa bu linkten word programını ücretsiz olarak nasıl kullanabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Word cv örnekleri hakkında 8 kural ile iligili bilgi verdik, daha fazla bilgi ya da yardım almak isterseniz, yazımızın alt tarafından bulunan yorumlar kısmına yorum bırakabilirsiniz. Sizlere cv hazırlama konusunda en geç gün içerisinde cevap verilecektir.

Daha fazla cv örneği yayınlamak için lütfen bizlere yorum bırakarak iletişime geçiniz. Sitemizde yer alan içerikler zaman zaman güncellenmektedir. Bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir