e

CV’de Referans Nasıl Yazılır

referans yazma

CV’de referanslar, bazı başlıkları desteklemek için yazılır. İsteğe bağlıdır, ancak işe alım görevlileri tarafından çok dikkat edilirler, referans profilinizi daha ayrıntılı incelemelerine olanak tanır. Eşit becerilere sahip adaylarla karşı karşıya kaldığında, işe alım görevlisi, eski bir işverenden, bir çalışandan, bir müşteriden veya diğer herhangi bir profesyonel temastan olumlu referanslar almış olanı daha kolay seçecektir.

Referans Neden Yazılır?

Referanslarınız dan bahsetmek özgeçmişiniz için gerçek bir etki yaratabilir. Gerçekten de, eski işverenleriniz, meslektaşlarınız veya eğitmenleriniz sizi referanslarınız sayesinde işe alım görevlileri ile görüştürebilir ve böylece profiliniz ve başvurunuz hakkında olumlu bir imaj verebilir.

Referanslarınız aracılığıyla, işe alım görevlisine gösterilebilecek olan şey yetenekleriniz ve aynı zamanda kişiliğinizdir. Bu nedenle bir CV’de referanslardan bahsetmek, becerileriniz konusunda dürüst olmak anlamına gelir. İşveren, sorumluluk alanınız, yönetebileceğiniz iş yükünüz gibi bilgileri referans kişilerle gerçekten doğrulayabilir.

Başta belirttiğimiz gibi referans CV hazırlamanın temel unsurlarından biri değildir. Bununla birlikte eğer iş teklifinde açık bir şekilde referans eklemeniz isteniyorsa özgeçmişinize ekleyebilirsiniz. Ayrılmış olduğunuz işinizden ya da yeni başlayacağınız kariyer hayatınızda sizlere yardımcı olmak için açık bir şekilde ben referans olarak ekleyebilirsiniz teklifi geldiğinde, başvuracağınız şirketin iş alanı ile ilgili tanınmış uzman olmuş kişiler ile irtibatınız varsa referans olarak yazmaktan çekinmemelisiniz.

Referanslara kimler yazılır?

Herkes eski işvereninden referans isteyemez ve bu kısmen ayrılmanızın ardındaki koşullara bağlıdır. Ancak, olumlu referanslar sağlayabilecek tek kişi eski işveren değildir. İyi bir deneyime sahip sizinle çalışan birisi ya da iyi bir geçmişiniz olan müşterilerinizde iyi birer referans olarak ekleyebilirsiniz.

Referanslar mutlaka başvurulan pozisyon ile alakalı bağlantısı olan kişilerden seçilmelidir. Aynı zamanda sizi bilen, nitelikleriniz ve becerileriniz hakkında övecek biri olmalıdır. Eğer sizi övecek biri olduğundan emin değilseniz referanslarınız arasında göstermemek daha doğru bir seçim olacaktır. 

Mesleki deneyimi çok az olan yeni mezun veya hiç olmayan bir öğrenciyseniz, bir öğretmen, veya başka bir eğitmeninizi referans olarak gösterebilirsiniz. Tutarlı ve kaliteli çalışma sağladığınız birini seçin. 

Referans nasıl yazılır?

Referanslarınızın bilgilerini yazarken mutlaka onlarla iletişim kurulabilecek bir bilgi vermelisiniz. Yapılan araştırmalarda İK personelleri referans olarak gösterilen kişilerin %60 ının ulaşılamaz durumda olduğunu göstermiştir.

Referansınızla İletişime Geçin

İlk olarak referans olarak ekleyeceğiniz kişilerin adlarını ve iletişim bilgilerini yazmak için iletişime geçmelisiniz. Yukurada belirttiğimiz gibi sizin ulaşamadığınız kişilere insan kaynakları personelinin de ulaşabilmesi zor olacaktır. Mutlaka ulaşılabilir olmalı ve referans olarak eklemenize onay vermelidir.

Öz geçmişinizde Referanslar Bölümü Oluşturun

Genellikle öz geçmişe Referanslar başlığı eklenerek içerik doldurulur. Eğer çok fazla referans göstermek isterseniz bu başlığı bölümlere ayırabilirsiniz. Mesleki Referanslar, Akademik Referanslar ve Kişisel Referanslar başlıkları altında referanslarınızı ekleyebilirsiniz.

Mesleki referanslar alt bölümünde, mesleki becerilerinizi kanıtlayabilecek kişileri belirtebilirsiniz . Eski işverenler, denetçiler veya iş arkadaşları referans olarak eklenebilir.

Akademik referansların yer aldığı bölümde , mükemmel ilişkileriniz olan ve akademik geçmişiniz hakkında bilgi vermek isteyen öğretmenlerin isimlerini belirtiniz.

Kişisel referanslar alt bölümü, kişilik hakkında ayrıntılı bilgi verebilecek referanslara ayrılmıştır: güven, etik, motivasyon, dürüstlük, vb.

Referanslar Nasıl Yazılır

Her referansın adı, soyadı, mevcut unvanı, çalıştığı yerdeki pozisyonu ve iletişim bilgileri (telefon ve ya e-posta adresi) belirtilmelidir. İşverenin onlarla iletişim kurmasını engelleyebilecek herhangi bir hatadan kaçınmak için isimlerin yazımını iyi kontrol ettiğinizden emin olun .

Bu kişiyle veya bu kişi için yaptığınız işin zamanı ve türüyle ilgili birkaç satır eklemekte özgürsünüz.  Özgeçmişinizdeki kişinin iletişim bilgilerini ifşa etmek istemiyorsanız, ” Referans talep edilmesi halinde yazılacaktır girin Ardından, bir iş görüşmesine davet edildiyseniz bunları tekrar hazırlayıp yazabilirsiniz.

referanslar nasıl yazılır
referans nasıl yazılır

Referans Yazılışı Örnek 1

Adı Soyadı

İnsan kaynakları Direktörü

Şirket Adı – Şehir

adisoyadi@cv-format.com

Telefon No

Referans Yazılışı Örnek 2

Ünvan. Adı Soyadı

Müdür

CV Format Şirketi – İstanbul

Telefon No

Referans Yazılışı Örnek 3

Adı Soyadı

Satın Alma Sorumlusu

CV Format Şirketi – Şehir

Telefon No

Adı Soyadı CV Format şirketinde benim meslektaşımdı

Referanslar CV’ye yazılır. Ön yazıya yazılmaz. CV örneğinizin alt bölümüne yazılır. CV örneğiniz çok fazla deneyiminiz yoksa ve ya akademik öz geçmş yazmıyorsanız 1 sayfayı geçmemelidir. Referansları yazarken cv örneğiniz 1 sayfayı geçiyorsa uygun boşluklar yaratarak yazmalısınız. CV Hazırlama konusunda bu makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Peki, bir CV’de kaç referans yazılır? İş teklifi, eklenecek numarayı belirtmeden referansların eklenmesini isterse, prensipte üçten fazla referansın yazılması tavsiye edilmemektedir.

  • buy anabolic online
    2 sene önce

    Thanks for the good article, I hope you continue to work as well.

    yorum beğen