CV Yazı Boyutu ve Biçimi

Cv Yazı Tipi ve Fontu

CV örneğini hazırlarken Word belgesinde pek önemsemediğimiz konu olan CV yazı boyutu ve yazı tipi belki de CV’nizin çöpe atılmasına neden olan en büyük etken olabilir.

Bu konuda İK Personelleri arasında tartışmalar uzun süredir devam etse de yapılan araştırmalar cv hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalardan birinin Yazı tipi, puntosu, biçimi ve satır aralığı gibi etkenlerin önemli olduğunu göstermektedir.

En İdeal CV Yazı Boyutu ve Tipi Nedir?

Hazırlamış olduğunuz CV hazırlarken yazı tipi ve boyutu hem çıktı alırken hemde pdf olarak kaydederken okunabilir olmalı. Modası geçmiş yazı tiplerinden uzak durmanız gerekmektedir. Hangi yazı tipleri kullanılmalı sorusunun cevabına geçmeden önce uzak durmanız gereken yazı tiplerinden öncelikle bahsedelim.

Kullanmamamız Gereken Yazı Tipleri

Göze çarpmak için süslü yazı fontları ya da iş başvurusunda bulunan diğer adayların çoğunluğunun kullanmış olabileceği yazı tiplerinden kaçınmanız gerekir. Modası geçmiş Daktilo tarzı ya da karmaşık bir hal alan el yazısı tipli fontlardan uzak durmanız gerekir.Bunlardan en çok kullanılan fontlar aşağıdaki gibidir.

ComicSansMS
Comic Sans Ms
CourierNew
Courier New
TimesNewRoman
Times New Roman
Impact
Impact

Yukarıdaki yazı fontları belki de ilk bakışta size bunun neyi var dedirtebilir ancak çoğu insanın kullanmış olduğu veya sadece çizgi romanlarda görebileceğimiz bu yazı tipleri sizleri öne çıkarmayacaktır. Tüm cv örneklerinde olduğu gibi İK personeli tarafından özgeçmiş örneğiniz ele alındığında diğerleri gibi sıradan olmak ister misiniz?

Kullanılabilecek Yazı Fontları

Kullanmanız gereken yazı tipleri konusunda dikkat çeken ama çok kullanılmayan yazı tiplerini deneyebilirsiniz. Okunabilirlik açısından iyi olması gereklidir. Diğer web sitelerin çoğunda yer verilen Helvetica yazı tipi CV örneklerinde kullanılabilecek yazı tipleri arasına gösterilmektedir. E madem bu yazı fontu da artık herkes tarafından kullanılabilecek potansiyele sahip o zaman başka yazı fontlarına yönelmek lazım. Peki CV formumuzu hazırlarken kullanmamız gereken yazı fontları nelerdir? En güzel Word yazı tipleri hangileridir?

Overpass

image
Overpass
overpass
Overpass Font

As Good as Gold, Altın kadar iyi demek. Daha resmi bir cv örneği hazırlamak veya muhafazakar görünmek için ideal yazı tipidir. 2015 yılında geliştirilmiştir. Overpass yazı fontunu indirmek için tıklayınız

Roboto

roboto
Roboto

Roboto yazı fontu Google’nin 2011 yılında Android İşletim Sistemi için Geliştirdiği yazı tipi. Bence mühendisler için kullanılabilecek en iyi yazı fontu. Roboto yazı fontunu indirmek için tıklayınız

Ubuntu

Ubuntu

Ubuntu yazı fonto 2010 yılında geliştirilmiş tüm cv örnekleri için ideal yazı fontudur. İster word programı aracılığıyla ister photoshop aracılığıyla cv örneğinizi hazırlayın. İster bir pdf olarak ister resim olarak kaydedin her şekilde harika gözükür.Ubuntu Yazı Fontunu İndirmek İçin Tıklayınız

İdeal CV Yazı Boyutları

İdeal yazı boyutu için İş verenin okumak için eğilip bükülmesine gerek duymadığı ayrıca cv örneğinizin bir sayfaya sığması için ideal boyutta olmalıdır. Genel kural olarak CV yazı boyutu Başlıklar için 14-16 punto, normal metinler için 11-12 pt idealdir.

CV yazı boyutuna karar verdikten sonra cv örneği formumuzun tamamında aynı yazı boyutları kullanmaya özen gösterelim.

Biçim ve Düzen

Yazı tipimize ve cv yazı boyutumuza karar verdikten sonra cv formumuzun kenar boşlukları,satır aralıkları gibi Biçim ve Düzen ayarlarını düzenlememiz gerekmektedir.

Kenar Boşlukları: Özgeçmiş örneğimizin kenar boşlukları Öz geçmişimizi sıkışık görünmesini engellemek için geniş tutulmalıdır. Bunun için Sayfanın altında, üstünde, sağında ve solunda 1 inçlik kenar boşlukları olmalıdır.

Satır Aralığı: Başlıklardan sonra 1 ya da 1,15 satır aralığı kullanılmalıdır. Maddeler halinde sıralama yaptığımız zaman yani metinler arasında Paragraftan sonraki başlığı kaldır seçeneği seçilerek daha fazla alan kazanabiliriz.

Sayfa Sayısı

Eğer çok fazla tecrübemiz yoksa sayfa sayısı için ideal olan 1 sayfadır. CV örneğimize eğer çok fazla tecrübemiz varsa tamamını yazmak yerine sadece müracaat edeceğimiz iş yerini ilgilendiren tecrübelerimizi yazmamız yeterli olacağı kanısındayız. Farklı bir durumda başvuracağınız iş pozisyonu için çok fazla seminer ve ya kurs bilgileriniz mevcutsa yine sayfa sayısı 1 sayfayı geçebilir.

cv-yazi-fontu-boyutu
cv-yazi-fontu-boyutu

Yukarıda yazılanları maddeler halinde sıralayacak olursak CV yazı boyutu ve tipi için:

 • Metinler için 11-12 Punto
 • Başlıklar için 14-16 Punto
 • Satır arakığı 1 ya da 1,15 inç
 • Yazı Fontu Ubuntu,Roboto ya da Overpass
 • Kenar Boşlukları tüm kenarlar için 1 inç.
 • Sayfa Sayısı En Fazla 2 sayfa İdeal olan 1 sayfadır.
okuyucu yorumlarıYORUMLAR
   Ziyaretçi4 ay önce

   güzel yazı olmuş teşekkür ederim.

   Samet4 yıl önce

   Böylr güzrl ve detaylı yazı okumamıştım teşekkür ederim