CV Hakkımda Bölümü

cv hakkımda

Bir CV hazırlarken her zaman öne çıkmasını hedefleriz. Özgeçmişinize ekleyeceğiniz “Hakkımda” bölümü bu konuda size yardımcı olabilir ve bir katma değer kazandırır. CV Hakkımda bölümü, profilinizin bir özeti olduğu için olmazsa olmaz bölümlerden biridir. Bu bölümü nasıl iyi dolduracağınız hakkında sizlere makalemizde her şeyi anlatmaya çalışacağız.

Hakkımda Bölümü Nedir?

CV’nin “Hakkımda” bölümü, “CV hedefi“, “CV profili” veya hatta “CV sloganı” olarak da adlandırılabilir… Adını ne koyarsanız koyun, özgeçmişinize bir giriş görevi görür. “Hakkımda” bölümünde, istediğiniz bilgileri vurgulayabilirsiniz. Hedefin öne çıkmak ve işe alım görevlisinin aradığı şeyle eşleştiğinizi göstermek olduğunu unutmayın. 

Adından da anlaşılacağı gibi bu bölüm, özgeçmişin ayrılmaz bir parçasıdır ve adayın uzmanlıklarının yanı sıra güçlü yanlarını da vurgulamasına olanak tanır . Genellikle belgenin başına, kişisel bilgilerden hemen sonra yerleştirilir. Eğer fotoğrafı CV örneği hazırlamışsanız fotoğrafınıza en yakın alana konumlandırabilirsiniz. Bu özetin hazırlanmasının kolay bir iş olmadığını söylemeliyiz çünkü göndereceğiniz kelimeler size ya fayda sağlayacak ya da sizi cezalandıracaktır.

Hakkımda bölümü, 2-3 cümlelik bir metindir. Temel becerilerinizden ve başarılarınızdan bahsederek kendinizi tanıtmak için kullanılır. Amacı, işe alan kişinin dikkatini çekmek ve onu iş için en iyi kişinin siz olduğunuza ikna etmektir. Ayrıca, sahip olmak istediğiniz pozisyonu ve kariyer hedeflerinizi de ekleyebilirsiniz, ancak bu zorunlu değildir.

İyi Bir Hakkımda Bölümü Hazırlamanız için Fikirler

Diğer adaylardan öne çıkmak ve mülakat için bir teklif almak istiyorsanız hakkımda bölümünün yazılmasına özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Yaklaşımınızın başarıya ulaşması için aşağıda yer alan bilgiler bir rehber görevi görecektir.

  • İletişim bilgileri ve özgeçmiş fotoğrafından hemen sonra yerleştirin .
  • Durumunuzu tanımlayarak başlayın (eğitimler, iş, tecrübeleriniz vb.).
  • Hedefinizi (iş, staj ) açıklayarak devam edin.
  • Becerilerinizi , niteliklerinizi ve önemli sonuçlarınızı ortaya koyarak devam edin.
  • Eğer size yardımcı olacağınızı düşünüyorsanız ana ilgi alanlarınızı ve yabancı dillerdeki seviyenizi , özellikle İngilizce seviyenizi (özgeçmişin başka bir yerinde açıklayacaksınız) ekleyin.
  • Bu pozisyona başvurma isteğiniz, mümkünse özel ilginizin sebebini belirtin.

Bir şirkete başvururken yapmanız gereken ilk şey, iş ilanını analiz etmek için zaman ayırmaktır . Bu, şirketin beklentilerinin farkında olmanızı sağlar. Bazı gereksinimler açıkça belirtilirken, diğerleri belirtilmemiştir. Bu nedenle, onları deşifre etmek size kalmış.

İş teklifinin satır aralarını nasıl okuyacağınızı bilmiyorsanız, kendinize birkaç soru sorun: Hangi teknik ve insani beceriler talep ediliyor? Dikkate alınması gereken özel gereksinimler var mı? Profiliniz şirketle eşleşiyor mu? Gerekli becerilerden bazılarına sahipseniz, hakkımda bölümünde bunlardan bahsetmekten çekinmeyin.

CV HAKKIMDA BÖLÜMÜ
CV HAKKIMDA BÖLÜMÜ

CV Hakkımda Kısmı Örnek

Lille Gazetecilik Okulu’ndan yeni mezun oldum, aktif olarak ilk işimi arıyorum. Çalışmalarımın bir parçası olarak (şirket adı)’da (iş unvanı) olarak 6 aylık bir çalışma sonu stajı yaptım. Bu zenginleştirici deneyim, (hedeflenen sektör adı) alanında profesyonel bir kariyere yönelik tutkularımı güçlendirdi.

Yeni Mezun

(Bölüm Adı) Fakültesinden yeni mezun oldum, aktif olarak ilk işimi arıyorum. Çalışmalarımın bir parçası olarak (şirket adı)’da (iş unvanı) olarak 6 aylık bir çalışma sonu stajı yaptım. Bu zenginleştirici deneyim, (hedeflenen sektör adı) alanında profesyonel bir kariyere yönelik tutkularımı güçlendirdi.

Öğrenci

Şu anda (bölüm adı) ikinci yılındayım, kurumunuzda bir öğrenci işi arıyorum. Her akşam derslerimden sonra ve hafta sonları müsaitim.  İngilizcem çok iyidir. Rahat, ulaşılabilir ve son derece düzenli, otelinizin resepsiyonunu uzun saatler boyunca sürdürebilir ve tüm konuklarınızın tam memnuniyetini garanti edebilirim.

Deneyimli

Kadın hazır giyim markalarının satışında 6 yıllık deneyime sahip bir mağaza müdürüyüm, son bir yılda ciroyu %15 artırdım ve her yıl hedeflerimi aştım. Başkalarıyla çok rahat anlaşıyorum, ekibimin ihtiyaçlarını her zaman dinliyorum, ekiplerimi motive etme yeteneğine sahip ciddi bir yaklaşımım var. Akıcı bir şekilde İngilizce ve Almanca konuşabiliyorum.

Müşteri bulma ve portföy yönetiminde 15 yıllık deneyimimle, müşteriyi elde tutma konusunda uzmanlaşmış olağanüstü bir müzakereciyim. Mevcut işverenimde çok düşük bir indirim oranına (müşteri başına ortalama %5) sahip olmama rağmen en yüksek elde tutma oranına (%85) sahip çalışanım. Ve bu durum kariyerimin son üçte ikisi için geçerli. Kilit hesaplarınızı bana emanet ederek ve en belirleyici potansiyel müşterilerinizi bana bırakarak, müşteri tabanınızın katlanarak genişlemesini ve hizmetlerinize olan sadakatlerini garanti edebilirim.

Muhasebeci

Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümünden yeni mezun oldum ve bir muhasebe firmasında üç aylık kısa bir staj yaptım. İlk muhasebe deneyimimi şirketinizin muhasebe ve finans departmanında kazanmayı istiyorum. Çok dikkatliyimdir ve her zaman belgelerin uygunluğuna ve iletişimimin netliğine özellikle dikkat ederim. Bilgiye olan açlığım sınır tanımıyor ve becerilerimi sadece genel muhasebede değil, aynı zamanda bordro, dava ve tedarikçilerde de geliştirmeyi planlıyorum.

Makine Mühendisi

(Üniversite Adı) makine mühendisliği alanında mezun oldum ve demiryolu endüstrisinde (Adı) ve robotik alanında (Adı) iki profesyonel staj tamamladım. Eğitimim ve deneyimlerim beni mekanik inovasyon ve endüstriyel ürünlerin yaşam döngüsünün optimizasyonu konusunda uzman yapıyor. Çeşitli sağlam ve güvenli sistemler tasarladıktan sonra (özellikle ustaca malzeme seçimi ve vibro-akustiğin dikkate alınması yoluyla), ürünlerinizin üretim süreçlerine pilotluk yapabilirim. Çeşitli mühendislik araçlarını (CAD, PLM) nasıl kullanacağımı biliyorum.

Reklam İletişim

5 yıl boyunca reklam sektöründe dijital proje yöneticisi olarak çalıştım ve web sitesi tasarımı konusunda uzmanlaştım. Titiz ve organize, aynı zamanda güçlü ticari becerilere ve mükemmel bir ekip ruhuna sahibim. Başarılarım arasında, 2018 yılında cv-format kurumsal web sitesinin yeniden tasarlanmasına öncülük ettim ve bir yılda +% 25 trafik oluşturdum.

Grafik Tasarım

Hareket tasarımı konusunda uzmanlaşmış grafikçi olarak, web siteleri ve sosyal ağlar için dijital görüntü (2D ve 3D), canlı aksiyon ve tipografi alanlarında çalışıyorum. Video oyun endüstrisinde 3 yıllık deneyimim var. Yaratıcı ve yeni teknolojiler konusunda tutkuluyum, her zaman sınırlarımı zorlamak ve yenilik yapmak istiyorum.

okuyucu yorumlarıYORUMLAR