Özgeçmiş Yazıları

Hobiler ve İlgi Alanları

Hobiler ve İlgi alanlarının iş başvurunuza nasıl etki ettiği ve nasıl olması gerektiğinden ve örneklerden bahsedeceğiz. Cv Hobi Önerilerine geçmeden önce profesyonel bir öz geçmişin nasıl hazırlanacağı konusunda daha önce web sitemizde bahsetmiştik. Cv Nasıl Hazırlanmalı konusunda genel kuralları kısa özet şeklinde linkte bahsedilmişti.

Hobileriniz ve İlgi alanlarınız başvurduğunuz iş için değerli olduğunu düşünseniz bile bunu eklemeniz gerekmeyebilir. Neden mi? Bu konudan bahsedeceğiz ama öncelikle biraz bahsetmemiz gerekecek.

İlgi Alanları ve Hobiler

İlgi alanları ve Hobiler farklı konulardır. Her ne kadar farklı konular olsa da bunu cv örneğinizde ayrı başlıklar altında yazmanız gerekmez tabi.

Hobi belirgin şeylerdir.İlgi alanları belirsizdir. Futbol bir ilgi alanıdır. Ancak bu sizin hobiniz değildir. Örnek olarak;Futbol İzlemeyi Sevmek veya Futbol Oynamak bir Hobidir. Bu kısıma Futbol İzlemek diye yazılması daha doğrudur.Eğer Hobinize Futbol yazarsanız bu size kayıp olarak geri dönecektir.

Hobiler ve İlgi Alanları Ne Zaman ve Nasıl Eklenmelidir.

Bir aday olarak iş başvurusunda bulundunuz. Diğer adayların önüne geçmek veya sizi daha çekici kılacağınızı düşündüğünüzden Hobi ve İlgi alanlarını eklediniz.

Takım çalışmasına önem veren bir firma için örnek olarak yukarıda ki örneğimizden devam edecek olursak Futbol Oynamak diye cv’nize eklerseniz sizi bir adım öteye taşıyabilir.

Ama takım çalışmasının önemi olmadığı bireysel başarıların dikkate alınacağı bir iş başvurusunda bulunacağınız zaman bunu eklemenize gerek yoktur.

Konunun özü daha önce yayınlamış olduğumuz cv hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar yazımızda bahsedildiği gibi gereksiz bilgiler sizi ancak geriye götürür.

İlgi alanlarınız ve Hobileriniz müracaat edeceğiniz posizyon ile alakalı değilse bunu eklemenize gerek yoktur.

Öz geçmişinizi hazırlarken açıklamalara yer verin. Açıklamanız bir cümle ve mümkün olduğunca spesifik olmalıdır. “Futbol – Amatör bir takımda 7 sene boyunca kaptanlık.” şeklinde yazılması daha doğrudur.

Hobiler ve İlgi Alanları
Hobiler ve İlgi Alanları

İlgi Alanları İçin Örnekler

 1. Takım Sporları: Futbol,Basketbol,Voleybol vb Ortak bir hedefe varmak için insanlarla beraber çalışabilmeyi gösterir.
 2. Okçuluk: Hassas ve Hedefe odaklanabileceğinizi gösterir.
 3. Yüzme: Azim ve Enerjinizi Gösterir.
 4. Satranç: Stratejik düşünebileceğinizi gösterir.
 5. Bahçe: Doğaya ve çevreye duyarlılığınızı gösterir.
 6. Fotoğraf: Yaratıcı bir zihne sahip olduğunuzu gösterir.
 7. Yemek Yapmak: Karmaşık sorunlara yeni çözümler üretebileceğinizi gösterir.
 8. Web Sitesi: Yazılı iletişim becerileri ve yaratıcılığı gösterir.
 9. Seyehat Etmek: Meraklı olduğunuzu gösterir.
 10. Kitap Okumak: Bir alana odaklanabileceğinizi ve belirli bir alanda bilginizi gösterir.
 11. TV İzlemek: Yalnızca film ve medya sektörünü ilgilendirir.
 12. Pul Koleksiyonculuk: Eski ve yalnız olduğunuzu gösterir.

İlgi alanlarınız ekleyebileceğiniz veya eklememeniz gereken bazı alanları belirttik. Karar sizin.

Cv Hobi Önerileri

Hobilere örnek olarak aşağıda yer bilgileri dikkatlice inceleyin. Bu şekilde hobi ve ilgi alanları arasındaki farkı daha iyi anlayabilir, CV’ye hobi olarak ne yazılır veya nasıl yazılır gibi soruların cevabını daha iyi anlamış olursunuz. İş başvurularınızda CV’ye eklenecek hobi önerileri için okumaya devam edin.

 • Futbol Oynamak
 • Basketbol Seyretmek
 • Polisiye Romanlar Okumak
 • Belgesel Seyretmek
 • Akvaryumda Balık Beslemek
 • Gitar Çalmak
 • Türk Halk Müziği Dinlemek
 • Müslüm Gürses Dinlemek
 • Aksiyon Filmlerini İzlemek
 • Doğa Yürüyüşü Yapmak
 • Satranç Oynamak
 • Kızılay’a Kan Bağışı Yapmak

Gibi Örnekler cv hobi önerileridir. Özeldir. İlgi Alanları Gibi Genel değildir.Bir çok sitede yer alan bilgiler yanıltıcı bilgiler içermektedir. Buradaki ince ayrıntı şudur. Yüzmek bir hobidir ama Yüzme değildir. Yüzmeden kasıt nedir? Seyretmeyi mi Seviyorsunuz? Yoksa İzlemeyi mi? Enstrüman Çalmak ilgi alanıdır. Gitar çalmak ise hobidir. Sadece bir hobi edinmek isterseniz evde yapılabilecekler hakkında bu yazıyı inceleyebilirsiniz

Spesifik Hobiler

Spesifik özellikli demektir. Kendine has demektir. Genellikle tıpta kullanılmaktadır. Eğer size has olduğunu düşündüğünüz bir özelliğiniz varsa bu spesifik hobiler ile alakalı olabilir. Bu konu genellikle insanlar arasında rekorlar olarak tanımlanabilir. Ama hobilere nasıl eklenir bu sizin tercihiniz.

 • En çok maket araba koleksiyoncusu
 • En Çok Kan Bağışı Yapan Adam

gibi spesifik hobileriniz olabilir.

Öz geçmişe eklenebilecek ilgi alanları ve hobilerden bahsettik. Eğer bu alanı eklemek istiyorsanız dikkatli olmalısınız. Çünkü Hobileri eklemek iş veren için kişisel olarak algılanabilir veya İlgi Alanlarını Ekleyeceğiniz zaman İş Dışında veya Kişisel İlgi alanları diye alt başlıklara ayırabilirsiniz.

Tek sayfalık bir öz geçmiş hazırlayacaksanız İlgi Alanları ve Hobiler yerine Başarılar ve Ödüller, Kişisel Projeler gibi başlıkları kullanmanız daha doğru olacaktır.

1 Yorum “Hobiler ve İlgi Alanları
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir