Dilekçe Nedir? Dilekçe Tarihi Bilgisi

Dilekçe

Dilekçe Nedir?

Günlük hayatta en çok karşılaşılan resmi yazılar olan dilekçe;

Bireyin herhangi bir konu hakkında dilek, istek ya da şikayetini genellikle resmi, bunun yanında özel ya da tüzel kişi veya kurumlara iletmek amacıyla yazdığı resmi mektuplara dilekçe denir. Dilekçe nedir hakkında en temel bilgi bu şekildedir.

Tarihin her döneminde gerek sözlü gerekse yazılı olarak var olan dilekçe hakkı; Bazen dilekçe yazma amacı yönetenlerin uygulamalarından duyulan hoşnutsuzluğu ifade etmek için, bazende yapılması veya uygulanması istenilen birtakım işlerle ilgili dilek, görüş ya da şikayetlerin yönetenlere iletilmesi amacıyla kullanılmıştır.

Dilekçenin Tarihi

Dilekçe

Tarihte dilekçe hakkı uygulaması ilk olarak İngilizler‘de görülmüştür. Dilekçe hakkı dünyada ilk olarak Magna Carta (1215) Libertatum’a dayanır. Bu tarihte sadece İngiliz Baronlarına Talep Hakkı adı altında verilen bu hak daha sonra 1305 ve 1571 yıllarında yine İngiltere’de çeşitli haklar altında bireylere tanınmıştır. İlk olarak İngiltere’de görülen dilekçe hakkının dünyaya yayılması Fransızlar sayesinde gerçekleşmiştir.

1791 yılında ilk Fransız Anayasası tartışılırken Başvuru Hakkı da tartışılmış ve her bireye tanınan başvuru hakkı ilk kez anayasada yer almıştır. Başvuru hakkı, bundan sonra tüm modern toplumlarda bireylere tanınan en temel haklar arasında yer almaya başlamıştır.

İçişleri Bakanlığı Dilekçe Sorgulama

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER
okuyucu yorumlarıYORUMLAR

Sıradaki içerik:

Dilekçe Nedir? Dilekçe Tarihi Bilgisi