CV Nedir? CV Nasıl Oluşturulur

CV nedir?

CV nasıl oluşturulur , özgeçmişime ne yazmalıyım? CV tam olarak nedir?“, İşverenlerin sizinle tanışmak istemesini ve onları ideal aday olduğunuza ikna etmesini sağlamak için bir CV nasıl yazılır ve sunulur? CV Oluşturmak neden bu kadar önemli? Bir iş teklifine başvurmamız gerektiğinde kendimize sorduğumuz ya da araştırma yaptığımız sorular bunlar. Bu makalemizde yukarıda belirttiğimiz soruları cevaplamanıza kesinlikle yardımcı olacak bazı açıklamalara değineceğiz.

Bir CV’nin oluşturulması, kişinin kendisinin kim olduğu ve ne aradığı hakkında belirli bir düşünme çalışması gerektirir. CV hazırlamak zaman alır . Bu açık olmalı ve işe alan kişinin dikkatini çekmelidir. Bu nedenle, web sitemizde nasıl bir CV örneği ile sunum yapacağınıza dair endişelerinizi giderecek yüzlerceücretsiz CV örneği bulabilirsiniz.

İşe alım görevlisini etkilemek ve CV oluşturma konusunda dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında bilgilere geçelim.

CV Nedir?

Öncelikle özgeçmişin kısaltması CV‘nin etimolojisine yani kelime anlamına gidelim. İngilizce açılımı Curriculum Vitae olan CV Nedir? sorusunun cevabı Öz geçmiş basitçe “yaşam seyri” demektir. Bu nedenle , mesleki yaşamınızın seyri, becerileriniz, yeterlilikleriniz ve profesyonel kariyeriniz boyunca edindiğiniz diğer deneyimlerle ilgili olacaktır.

CV Nedir sorusunun bir diğer cevabı olarak Türk Dil Kurumu TDK adresinde yer alan açıklamayı da sizlerle paylaşmış olalım. Öncelikle doğru yazılış olarak “ÖZ GEÇMİŞ” şeklinde yazılmalıdır. TDK’ya göre öz geçmiş (CV); Bir kimsenin doğumundan yaşadığı güne kadar geçirdiği belli başlı evreleri içeren yazı, hayat hikâyesi, hayat öyküsü, yaşam öyküsü, hâl tercümesi, tercümeihâl, biyografi. şeklinde tanımlanmıştır.

Görüldüğü üzere hayat hikayesi, hal tercümesi, yaşam öyküsü gibi anlamları içermektedir. Aslında CV; insanın yaşadıklarının bir kartvizitidir. Her insanın yaşadıkları kıymetli ve değerlidir ama marifet bunu sunabilmektedir. Bu yüzden de CV Oluşturma konusu önemlidir.

Kendinize ” CV nasıl hazırlanır?” sorusunu sorduğunuzda , öncelikle CV’nin ne olduğunu anlamak önemlidir. Özgeçmiş, mesleki ve kişisel yaşamınızın ana aşamalarını sunan bir belgedir. Farklı bölümlerden oluşur: “Kişisel bilgiler”, “Beceriler”, “Mesleki deneyimler”, “Eğitim” ve “İlgi Alanları”. Bu temel başlıklar başvuracağınız pozisyona ya da işe göre şekillendirilebilir. Örneğin “Referanslar”, “Akademik Çalışmalar” v.s bu mesleğinizle alakalı ve ya sizden istenilen bilgiler ışığında değişir.

CV Nedir kısaca cevap olarak ele aldık. Kısa bir bilgi olarak Yaratıcı CV , Resimli CV, İnfografik CV Nedir hakkında bilgi için ilgili linkleri ziyaret edebilirsiniz. Şimdi en önemli sorumuz olan cv nasıl oluşturulur hakkında bilgi vermeye.

CV Oluşturma

CV Oluşturma konusunda daha önce yazılmış makalelerimiz mevcut. Öncelikle bunlara değinmek gerekirse CV Nasıl Hazırlanır, Word CV Hazırlama konularında bu iki makalemizi okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu makalelerde CV oluşturma hakkında daha detaylı bilgi verildiği için bu kısımda öz geçmiş oluşturma konusunda sizlere kısa bir bilgi vereceğiz. Bu bilgiyi, CV oluşturma konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktaları, maddeler halinde paylaşmış olacağız.

 • CV, profesyonel kartvizitinizdir.
 • Özgeçmiş imzalanmamalı ve tarih atılmamalıdır.
 • Bir zaman çizelgesi izlemeli ve okunabilir olmalıdır.
 • Yazım hatalarından kaçının.
 • Başlıklar için 11-12 punto kullanabilirsiniz.
 • Yazı tipi olarak klasik ya da modern Ubuntu, Roboto gibi resmi yazı tiplerini kullanın.
 • Özgeçmiş, profilinizin temel unsurlarını vurgulamalıdır .
 • Kısa ve basit cümleler kullanın.
 • Yaratıcı olun ve CV’nizdeki bilgileri stratejik olarak düzenleyin.
 • Yalnızca yararlı ve önemli bulduğunuz bilgileri ekleyin.
 • Gereksiz bilgilere yer vermeyin.
 • Özgeçmişinize koyduğunuz her şeyin işveren tarafından görüşme sırasında kullanılabileceğini unutmayın. Bu yüzden yalan söylemekten kaçının!
 • Fazlalıktan kaçının. Net olmaya çalışın ve dinamizminizi yansıtacak eylem fiillerini kullanmayı düşünün .
 • İdeal olarak, özgeçmişinize önyazı ekleyin.
 • Kapı numaranıza kadar tam adres bilgisi yazmayın.
 • Tüm işlerinizi bitirdikten sonra mutlaka birine inceletin.
 • PDF olarak kaydedip çıktı al ya da mail at.

gibi belirli kuralları belirttik. Tabi CV Oluşturma konusunda dikkat edilecek bir çok nokta var temel olarak bazılarını ele aldık daha açıklayıcı bilgiler için sizlere vermiş olduğumuz linkleri ziyaret edebilirsiniz.

okuyucu yorumlarıYORUMLAR