İlk CV’yi Kim Yazdı

İlk Cv Örneği
ilk cv

“En Yüce Lord,

Savaş makineleriyle ilgili kimsede olmayan fikirlerim var. Siz ekselanslarına bu konudaki sırlarımı açıklayacağım. Sizin için en uygun yer ve zamanda, aşağıda değinilen tüm konuların tanıtımını yapmayı öneriyorum.

1. Çok hafif ve güçlü ve kolayca taşınmaya uygun köprüler için planlarım var.
2. Bir yer kuşatıldığında hendeklerdeki suyun nasıl kesileceğini ve sayısız miktarda uzayan merdivenlerin ve diğer araçların nasıl yapılacağını biliyorum.
3. Setlerin yüksekliği ve arazinin veya konumunun kuvvetli olması nedeniyle bombardıman yaparak yıkmak mümkün olmadığında bir kaleyi veya sığınağı kayanın üzerinde inşa edilmiş olsa dahi tahrip etmenin metotlarını biliyorum.

4. Çok kullanışlı ve kolay taşınabilir, dolu gibi küçük taşlar atan toplar yapmak için planlarım var.

5. Eğer muharebe denizde meydana gelirse, taarruz ve savunma için çok uygun makineler yapmak ve en ağır topların ateşine, baruta ve dumana mukavemet edebilecek gemiler inşa etmek için planlarım var.

6. Belli bir noktaya ulaşmak için bir nehrin altından geçmek gerekse bile hiç gürültü çıkarmadan yer altından tüneller ve geçitler kazmak için yöntemlerim var.
7. Güvenli ve taarruza dayanıklı, düşman saflarını top ateşiyle geçebilecek ve böylece çok sayıda askerin kaybını önleyecek kapalı araçlar da yapabilirim. Bunların arkasından piyadeler zarar görmeden mukavemetle karşılaşmadan ilerleyebilirler.
8. Keza ihtiyaç olursa, şimdi kullanılanlardan oldukça farklı, güzel ve kullanışlı şekillerde toplar, havanlar ve hafif mühimmat yapabilirim.
9. Top kullanmanın mümkün olmadığı yerlerde, sapanlar, mancınıklar, tuzaklar ve fevkalade etkin başka makineler temin edebilirim. Kısaca, değişik koşulların gereğine göre sayısız farklı çeşitte taarruz ve savunma makinesi yapabilirim.

10. Barış zamanı, resmi ve özel binaların inşasında ve suyun bir yerden bir başka yere naklinde sizi mimarlıkla uğraşan herhangi biri kadar tatmin edeceğime inanıyorum.
11. Aynı zamanda mermer, bronz veya kil ile heykel ve kim olursa olsun başkalarınınkiyle mukayese edildiğinde daha öne çıkacak resim de yapabilirim.

12. Dahası, babanız Prens’in aziz hatırasını ve ünlü Sforza malikanesinin şan ve şerefini ebediyen yaşatacak bronz at işini alabilirim.

Ve eğer yukarıda belirtilen şeyler herhangi birine imkansız ve uygulanamaz görünecek olursa, bunları farkınızda veya Ekselansları’nı memnun edecek başka bir yerde denemek üzere naçiz şahsımı hizmetinize sunuyorum.

Yazdıklarımı çok büyük tevazu ile yazdım. Hiçbiri imkansız değildirler.

Yukarıda okumuş olduğunuz metin ve görmüş olduğunuz resim bundan yaklaşık 536 yıl önce hazırlanmış bir iş başvurusu ilk CV. Bunu çoğunlukla insanların kendisini bir ressam olarak tanıdığı ancak bir astronom, filozof, mimar, mühendis, heykeltıraş, matematikçi, müzisyen olan Leonardo Da Vinci tarafından hazırlanmıştır.

1482 yılında 30 yaşında olan Da Vinci hazırlamış olduğu bu iş başvuru formunda daha önce yapmış olduğu bir tablodan yada daha önce yapmış olduğu işler bahsetmiyor. Tam bir ustalıkla ve olması gerektiği gibi Milano Dükü Ludovico’lu Moro’nun ihtiyaç duyacağı özelliklerinden bahsediyor. Dükün onun başarılarına değil ihtiyaçlarının olduğunun farkında.

okuyucu yorumlarıYORUMLAR