Corona Döneminde İş Arama

Cv örnekleri özgeçmiş hazırlama ücretsiz indir

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) aynı zamanda iş gücü piyasasını da vurmakta. Sektörlerdeki ekonomik durgunluk nedeniyle işlerini kaybedenler,şirketlerini kapatanlar var. Kariyerinin başlangıcında olanlar böyle zor ortamda kariyerini başlatmaya çalışanlar veya işten çıkarılma nedeniyle bir çok insan iş arama eğiliminde. Böyle bir dönemde iş bulmak çok zor olsa da halen yapılması gereken, başarılı olabileceğiniz yollar mevcuttur. Bu makalemizde koronavirüs döneminde iş ararken yapmanız gereken konulardan bahsedeceğiz.

Pes Etmeyin

Bu dönemde her ne kadar yeni çalışan arayan şirket sayısı az olsa da, buna mecbur olan yetenekli insanları bünyesine katmak isteyen şirketler halen var. Evet bazı firmalar iş ilanlarını dondurmuş durumda ancak bu yeni dönemin getirmiş olduğu bazı zorunlu değişikliklerden dolayı yeni iş kolları da mevcut ve yeni iş arama yöntemleri.

Kesinlikle artık şirketler bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için ev ofis modeli çalışma yöntemine daha çok ağırlık verecektir. Bu nedenle esnek çalışma ve mobil çalışma modellerine uygun personel arayışına gidilecektir. Kendinizi bu yönde geliştirmeniz şirketlerin vizyonları ile ilgilenmeniz yararınıza olacaktır. Kendinizi yakın çevrenizle sınırlandırmayın . Belki başka bir şehirde başka bir ülkede bulunan şirketlerin çalışanı olabilirsiniz.

Alternatif Şirketlere Bakın

Koronavirüs farklı şirketleri farklı derecelerde vurdu. Bazı şirketler bu dönemde daha fazla kar elde etmeye başladı ve yükselişe geçti. Bu nedenle iş ararken kriterlerinizi önce düşünmediğiniz sektörleri içerecek şekilde genişletmeniz önerilir.

Bir yükseliş yaşayan veya Corona tarafından tehlike altında olmayan sektörler şunlar:

  • Yazılım ve BT hizmetleri
  • Sağlık sektörü
  • Market perakende
  • Lojistik
  • Bankalar ve hukuk firmaları
  • Üniversiteler

Daha önce bilmediğiniz bir sektöre iş başvurusu yapacaksanız sektöre özgü özelliklere dikkat etmelisiniz. Bu nedenle, başvuru belgelerinin CV’lerinizin şirketin veya sektörün dil stiline uyarlanması tavsiye edilir. Doğru notu bu şekilde alırsınız ve başvuru sürecinde dikkate alınma olasılığınız daha yüksek olur. Çünkü farklı endüstrilerdeki işler, faaliyetler ve nitelikler için farklı kelimeler ve ifadeler kullanır.

Video İş Görüşmelerine Hazırlanın

Şu anda birçok yerde iletişim kısıtlamaları var. Yüz yüze görüşmeler yasak, sokağa çıkmak tamamen ya da kısmen kapalı olabiliyor. Tabii şirketlerin de buna tepki vermesi gerekiyor. Bu nedenle, birçok uygulama şu anda her zamanki gibi çalışmıyor. Tokalaşma ve doğrudan temas ile klasik işe alma süreci yerine, birçok şirket görüntülü görüşmelere geçti. İş görüşmelerinde içerik açısından çok az değişliklere gidildi. Görüntülü görüşme esnasında kendinizi ustaca nasıl konumlandıracağınızı ve sunacağınızı da düşünmelisiniz.

Sosyal Ağları Kullanın

Başvuracağınız şirket ya da pozisyon için artık bir çok yerde dijital kariyer etkinlikleri düzenlenmekte. Bu etkinliklerden haberdar olabilmek için sosyal ağlara kayıt olun ve sosyal ağlarınızı genişletin. Bu sayede şirketin değerlerinize veya çalışma prensiplerinize uygun olup olmayacağını görebilirsiniz.

Düzenli olarak sosyal ağlarda iletişim kurmalısınız. İnsanlardan yardım isteyin veya onlarla birlikte görüşmelere katılın. Bir konuşma başlatın ve ağınızdaki kişilerle aktif olarak fikir alışverişinde bulunun. E-posta yazın veya arayın ve şu anda desteğinizi nerede sunabileceğinizi sorun. Böylece ağınız yavaş yavaş çalışmaya başlayacak.

Bu yaklaşım genç iş arayanlar için de çok önemlidir. Çünkü şu anda bu dönem onlar için daha zor. Ama genç, yetenekli insanlar aranıyor. Etrafa bakmak ve araştırma yapmak için zaman ayırırsan, er ya da geç bir iş bulacaksın.

Çabuk Olun

Corona döneminde şirketler tamamen online başvurulara yönelmiş durumda. Daha önce başvuru süreleri uzun tutulurken artık çok fazla başvuru olmasından dolayı bu süre kısaldı. Çünkü başvuru yapanların sayısı önemli ölçüde arttı. Sonuç olarak, birçok iş ilanı son başvuru tarihinden önce geri çekilmektedir.

Her zaman güncel olmak için, yeni işler hakkında bilgi sağlayan uygulamaların kullanılması tavsiye edilir. O zaman hareket halindeyken bile başvurabilirsiniz. Yani bir işle ilgileniyorsanız, çok fazla beklemeyin. Aksi takdirde sizden daha hızlı olan insanlar işi kapabilirler ve iş çoktan elinizden kayıp gitmiş olacaktır.

okuyucu yorumlarıYORUMLAR