İş Arama

İş ararken genellikle iş arama siteleri kullanılır. Üye olduğunuz iş arama sitelerinde sizlere tavsiyemiz işin gerektiği bütün özellikleri cv’nize eklemenizdir. Örneğin askerlik hizmetinizi tamamlamış olabilirsiniz ancak bunu cv örneğinizde belirtmezseniz iş verenin kriterine uymadığının için sizin cv örneğinizi muhtemelen görmeyecektir.

Çünkü aynı pozisyona yüzlerce kişi başvurduğundan dolay iş verenler genellikle başvuru yapanlar arasında filtreleme özelliğini kullanarak öncelikle kriterlerine uyan başvurularını inceleyecektir.

İş ararken sadece internet sitelerini kullanmayın. Yakınınızda bulunan mesleğinize uygun şirketleri ya da firmaları dolaşmaktan onlara cv örneği bırakmaktan çekinmeyin. Bu tarz firmalardan çalışmak istediğiniz pozisyonda bulunan kişilerle irtibat kurun. Onlara mesleğiniz ile ilgili sorular sorun. Tecrübelerinden yararlanın.

Kapı kapı dolaşmayı sevmeyenler sosyal medyayı çok iyi kullanmalıdır. Bu konuda sizlere en faydalı olacak internet sitesi Linkedin’dir. Linkedine üye olun mesleğinizle alakalı kişileri bulun. Bunların ağına katılın. Çünkü bu kişiler olası personel ihtiyacı durumunda Linkedin üzerinden doğrudan paylaşım yapabilmektedirler.

Türkiye’nin %14 ‘ü işsiz durumdadır. İş arama sürecinde yukarıda bahsettiğim gibi sosyal medyayı çok iyi kullanabilmeniz gerekmektedir. Her işimizi bilgisayar,tablet, cep telefonu gibi ürünler üzerinden görürken İnternet dünyasından uzak kalmayıp kendinize ait bir web sitesi oluşturabilir. Burada çeşitli paylaşımlar yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bu durum teknoloji ile ne kadar ilgili olduğunuzu gösterecek belkide size yeni bir iş fırsatı sunacaktır.

İş ararken sizlere yardımcı olabilecek linkler