Ön Yazı

Önyazı Nasıl Yazılır

Önyazı yazmak tıpkı cv hazırlamak gibi belirli kurallar içermelidir. İyi bir ön yazı 4 paragraftan oluşur. Doğru dengeyi bulmalı ve doğru formülü kullanmalısınız. Kapak mektupları kişiye özel olmalıdır. Önyazı nasıl yazılır sorusunun cevabını öğrenmek için okumaya devam edin.

Birinci Paragraf: İşe alınmak istediğiniz pozisyondan bahsedin. İlanı nerede gördünüz ya da birinin aracılığıyla mı yazıyorsunuz bunu belirtin. Ya da ilanda görmediyseniz neden böyle bir başvuru gönderdiğinizden bahsedin.

İkinci Paragraf: İş deneyiminizden bahsedin. Şirketin sizden nasıl yararlanacağından deneyimleriniz şirkete katacaklarından bahsedin. İş ilanında bahsedilen niteliklerin hepsinden bahsetmeye dikkat edin. Örneğin problem çözme becerisi güçlü olması isteniliyorsa bunun sizin güçlü yanınız olduğundan bahsedin. Verilerinizi somut şekilde açıklayın.

Üçüncü Paragraf: Sizi bu şirkette çalışmaya çeken şeyin ne olduğundan bahsedin.

Dördüncü Paragraf: İşe alım görevlisi ya da insan kaynakları personeline onunla görüşmeye hazır olduğunu belirtin.

Tüm bu paragrafla doğrultusunda önyazı nasıl yazılır konusunda iyi bir dil bilgisi ile yazılması gerektiğini belirtmekte yarar var. Word programı ile yazacağınız zaman yazım ve dilbiligisi denetimini kullanmaktan ve uyarıları dikkate almaktan kaçınmamalısınız.

Önyazı oluştururken çeşitli ortamlarda bulduğunuz önyazı örneklerini mutlaka kendinize göre düzenlemeli uzman kişilere okutmalısınız ya da bir arkadaşınızdan yardım istemelisiniz.

Önyazı hazırlarken aşırı süslü kağıtlar kullanmaktan kaçının. Aşırı uzun olmamasına dikkat edin. Düz beyaz kağıt kullanmalısınız.

Uzunluk: Bir önyazı istisnai durumlar dışında bir sayfadan fazla olmamalıdır.İyi bir kapak mektubu kısa ve basit olmalıdır. Önyazıyı okuyan kişinin zamanını çalmamalıdır.

İfadeler: Nazik ve kibar olmalısınız önyazınızı okuyan kişiye ismiyle ifade etmelisiniz. Sayın ya da Bayan Ad SOYAD gibi ifade kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir