Öğretmen Ön Yazı Örneği

Öğretmen ön yazı

İşe alım sürecinde öğretmen CV örneği her şeyi açıklamaya yetmez. Öğretmen olarak işe alım ihtimalinizi artırmak için bir ön yazı yazmayı deneyebilirsiniz. Dikkat çekici ve iyi hazırlanmış bir ön yazı bir sonraki öğretmenlik işinize başlamak için önemli bir araçtır.

Eğitim tutkunuz, sınıfınıza ve oluşturduğunuz ders planlarının kalitesine yatırım yaptığınız anlamına gelir. Ülke genelinde ve dünyanın her yerinde müdürler, öğrencileri motive etmeyi ve yoğun sınıfları yönetmeyi amaçlayan öğretim deneyimine sahip adaylar arıyor. Edebiyat, tarih, fizik, beden eğitimi, matematik, coğrafya… ilkokul,ortaokul ve lise öğretmenleri her şeyden önce kendi alanlarında uzmandır.

İster ilk öğretmenlik mesleğinizi yapmayı umuyor, ister okul veya bölge değiştirmek istiyor olun, bir gerçek aynı kalır: CV örnekleri tek başına yetersiz kalır. En iyi referanslar, deneyimler ve tutkular, bir ön yazı olmadan fark edilmeyecektir.

Öğretmenler için ön yazının yapısı

Çoğu kapak mektubu, düşüncelerinizi düzenlemek ve kendinizi tanıtmak için aynı temel ilkeleri takip eder. Bir öğretmen ön yazı içeriğinde okul müdürü veya direktörü şunları bekleyecektir:

 • Kendini tanıtma
 • Sizi neden işe almaları gerektiği
 • Kendinizi işveren yerine koyarak size sorabileceği soruların cevabını vermek.

Bir önyazı örneği bağlantı kurmalıdır . Bu nedenle, kapak mektubu öz geçmişinizi özetlememeli, neler yapabileceğiniz konusunda net bir anlayış sağlamalıdır. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sıkıcı bir ön yazı yazmayın enerjinizi gösterin.
 • Kişisel bilgilerinizi çok fazla yazmayın.
 • Dil bilgisi hataları yapmamalısınız.
 • Resmi yazı tipi ve 12 punto kullanın.
 • CV örneğiniz ile aynı renkleri ve biçimi kullanabilirsiniz.

Neden işe alınmanız gerektiğini belirtin.

Öğretmen ön yazı örneğinizi yazmadan önce, iş tanımlarını okuyun ve getirdiğiniz beceriler ile ihtiyaç duydukları beceriler arasındaki örtüşmeyi bulun. Gerekirse okulun kendi resmi web sitesini ve sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları inceleyin. İş tanımı belirli nitelikleri gerektiriyorsa veya belirli bir dil kullanıyorsa, bunları ön yazınızda tekrarlayın! Kapak mektubunuzun nihai amacı, “Bir sorununuz mu var? Bunu çözmek için ideal kişi benim. Profesyonel olun ve somut örnekler kullanın.

Öğretmen Ön Yazı Örnekleri

Deneyimsiz Öğretmen Ön Yazı Örneği

Adınız Soyadınız                          Tarih
Adres
Adı Soyadı
Müdür
ABC İlköğretim
Adres

Sayın [Ad Soyad]
Konu: ABC Lisesindeki matematik öğretmeni pozisyonu için başvuru.

ABC Üniversitesinden mezun olan bir matematik öğretmeni olarak, öğretmenlik kariyerine devam etmek konusunda çok güçlü bir ilgim var. Hem ortaokul hem de lise seviyelerinde ve ayrıca geleneksel sınıf dışındaki etkinliklerde çalışma deneyimim sayesinde, sunabileceğim çok çeşitli bir geçmişe sahibim.

İlk matematik öğretmenliği deneyimim, 2 yıl boyunca [il/ilçe bilgisi] ücretli matematik öğretmeni olarak hizmet ettiğim [okul adı] oldu. Ayrıca, birkaç yaz boyunca üniversiteye hazırlanan öğrencilere özel dersler vererek çalıştım, referanslarım da belirttiğim öğrencilerin matematik sorularında başarıyı yakalamalarını sağladım.

Hem lise hem ortaokul seviyelerinde öğrenci eğitim ve öğretim deneyimim var. Bu deneyimler sırasında özellikle risk altındaki çocuklarla çalışmaktan keyif aldım. Dersleri dikkatli bir şekilde hazırlamam, karmaşık kavramları genç öğrencilerimin kavrayabileceği basit örneklere ayırmamı sağladı, bu hem öğrencilerim hem de benim için faydalı oldu.

Özgeçmişim ektedir; Transkriptimin resmi bir kopyasını referanslarla birlikte ayrı bir kapak altında gönderiyorum. İş görüşmesi için sizden haber bekleyeceğim.[telefon numarasını girin] veya [e-posta adresinizi girin.] adresinden benimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Sizinle konuşmak için sabırsızlanıyorum.

İlginiz için teşekkürler.

Saygılarımla,

Başvuru Sahibi 
(imza basılı kopya mektubu)

Müzik Öğretmeni Ön Yazı Örneği

Adınız Soyadınız                          Tarih
Adres
Adı Soyadı
Müdür
ABC Koleji
Adres

Sayın Bay/Bayan [Ad Soyad]
Konu: ABC Koleji'ndeki müzik öğretmeni pozisyonu için başvuru.

ABC Koleji'ndeki müzik öğretmeni pozisyonunu [Sitesinde/İş İlanında] ilanında gördüm. Müziğe bayılıyorum ve insanların müziğin güzelliğini görmelerine yardımcı olmaktan büyük keyif alıyorum. Beş yılı aşkın süredir farklı müzik enstitülerinde ve akademilerinde müzik öğretmenliği yapmaktayım. Müzik sadece mesleğimin bir parçası değil, benim bir parçam. Kendimi yaptığım işe adadım, çünkü istediğim şeyi yapma dürtüsü kalbimden geliyor. Çocuklara müziğin neler yapabileceğini göstermek istiyorum. Melodileri ve ezgileri keşfetmelerini ve benim gibi onlarda huzuru bulmalarını istiyorum. İş deneyimimi aşağıda kısaca özetledim.

Klasik müzikle ilk kez altıncı sınıftayken tanıştım. Gruptaydım ve lise boyunca keman çaldım. Korodaydım ve üniversite şarkıcıları ekibinin bir parçasıydım. Üniversitede tekrar korodaydım ve müzik bölümünün başkanıydım. Üniversite ve lise yıllarında oyunların müzik yönetmenliğini yaptım. Üniversitede müzik okudum ve üçüncü sınıfta ABC Dans Akademisi'nde ders vermeye başladım. Orada iki yıl çalıştım. Ardından CBA Dans ve Drama Enstitüsü ile bir sözleşme imzaladım, oyunlar ve kısa filmler için müzik besteledim. Bu benim son çalıştığım şirketti.

ABC Koleji öğrencileri için müzik deneyimlerimi paylaşma ve müzik bilgilerini aktarma şansım olmasını çok isterim. Umarım size uygun bir şekilde kişisel bir görüşme için gelebilir ve yukarıdaki satırlarda daha fazlasını tartışabilirim. Kişisel bir görüşme sırasında gerekli belgeleri sağlamakla yükümlü olacağım.

Teşekkürler,
Saygılarımla,
Ad Soyad

Türkçe Öğretmeni Ön Yazı Örneği

Adınız Soyadınız                          Tarih
Adres
Adı Soyadı
Müdür
ABC İlköğretim
Adres

Sayın Bay/Bayan [Ad Soyad]
Konu: ABC Koleji'ndeki Türkçe öğretmeni pozisyonu için başvuru.

20 yılı aşkın uygulamalı, başarılı öğretim deneyimiyle, bir Lise Türkçe Öğretmeni olarak okul topluluğunuza olumlu bir katkı sağlama yeteneğime ve tutkuma güveniyorum.

Ekteki özgeçmişte göreceğiniz gibi, Türkçe alanında Lisans Derecesi ile bitirdim. Çok yönlü bir birey olarak, sınıf seviyesinin altında ve üstünde olan öğrencilere ders verme fırsatım oldu. Tüm öğrenci tarzlarını kolaylaştırarak, bireyselleştirilmiş ve ders dışı destek sunarak ve etkili materyalleri entegre ederek farklı öğrenci ihtiyaçlarını karşılamada çok başarılı oldum.

Bir dizi farklı manipülatif, uygulamalı aktivite ve çeşitli teknoloji biçimleri kullanarak öğrenmeyi teşvik ediyorum. Sınıf tartışmalarını, açık uçlu soruları ve işbirlikli öğrenmeyi bir araya getirerek, oldukça etkileşimli ve meraklı bir sınıf atmosferini kolaylaştırabiliyorum. Buna ek olarak, öğrencilerin ilerlemesini izlemek, zayıf noktaları belirlemek ve öğrencileri üniversite sınavlarına hazırlamak için haftalık sınavlar ve aylık testler kullanıyorum.

Çalışkan ve çok yönlü bir eğitimci olarak, kapsamlı deneyimimin, işbirlikçi doğamın ve yenilikçi sınıf becerilerimin Türkçe programınıza nasıl fayda sağlayacağını tartışmak için sizinle tanışma fırsatını memnuniyetle bekliyorum. Zaman ayırdığınız ve dikkate aldığınız için teşekkür ederim ve yakında sizden haber almayı dört gözle bekliyorum.


Saygılarımla,
Ad Soyad
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıYORUMLAR

Sıradaki içerik:

Öğretmen Ön Yazı Örneği