En Yaygın 10 Cv Hatası

cv hazırlarken yapılan hatalar

Doğru cv hazırlamak önemlidir. Cv örneğinizin 5 sn içinde çöpe gitmesini istemiyorsanız En Yaygın 10 Cv Hatası konulu makalemizi mutlaka okuyun.

cv'de en çok yapılan hatalar

Kaçınılması Gereken 10 Yaygın Cv Hatası

İşte adayların yaptığı en yaygın 10 hatanın bir listesi. Bu liste, özgeçmişinizi doğrulamanın ve tüm bilgilerin mevcut olup olmadığını ve işe alan kişinin beklentilerini karşıladığını son bir kez “kontrol etmenin” iyi bir yoludur.

1- Yazım ve İmla Hataları

Türkçe imla hatası veya yazım hatası işe alan kişi tarafından hemen anlaşılır ve iletişim kurma şansınızı azaltır. CV’nizi birkaç kez düzeltin ve tüm yazım hatalarını kaldırmak için bir veya iki arkadaşınızın, ailenizden birinin yeniden okumasını sağlayın.

2-Gereksiz Ayrıntılar- Çok Uzun CV

Cv örneği genelde 1 sayfa olmalıdır. Eğer akademik bir başvuru yapmıyorsanız ya da çok fazla makale ve projeden bahsetmiyorsanız 1 sayfayı geçmemeye dikkat edin. Amaç, kısa ve öz olmak ve başvurduğunuz pozisyona en uygun becerileri vurgulamaktır. Adaylar sıklıkla özgeçmişlerini aşırı yüklemeye alışkındır. Kendinizi işe alım görevlisinin yerine koyun, çok uzun veya çok detaylı bir özgeçmiş, okumak için çabucak sıkıcı hale gelebilir. Basit tutun ve etkili olun!

3- Çok Sıradan ya da Çok Genel

Bir CV, eğitim niteliklerinizin ve mesleki deneyiminizin basit bir listesi olmamalıdır. Adaylığınızı vurgulamalıdır. Sonuçları, ulaşılan hedefleri yayınlamaktan çekinmeyin. CV’niz, kartvizitiniz, reklam mesajınızdır. Ancak çok fazla şey yazmaktan kaçının!

4-Kısaltmalar

İnsan kaynakları personeli mesleğinizde kullanılan kısaltmaları bilmez. Mesleğinize ilişkin kısaltmalar kullanmayın. İnsan Kaynakları personelinden bunları anlamasını beklemeyin.

5- Eksik İletişim Bilgileri

İletişim bilgilerinizi tam ve eksiksiz olarak yazdığınızdan emin olun. Bazı insanlar bunu yapmayı unutuyor ya da hatalı yazabiliyor bu nedenle 1 numaralı maddeyi uygulayın.

6- Uyumsuz Belge Düzeni

Çoğu insan cv örneğini word formatında gönderir ya da bu şekilde çıktı alır. Yazı fontları, kullanılan sürüm farklıları hatta kullanılan programlar bile farklı olabilir bu neden cv pdf şeklinde kaydedip gönderin ya da çıktı alın.

7- CV Başlığı

Cv başlığı özgeçmiş ya da iş başvuru formu olmamalı. Başvurduğunuz pozisyon ile alakalı olmalıdır. Adınız Soyadınız ve Uzmanlık alanınız. Özgeçmiş diye yazmanız gerekmez. İnsan Kaynakları personeli ne olduğunu anlayabiliyor.

8- Düşük Kaliteli Fotoğraf

Gülümseyin. Gülümseyen insanlara izlemek her zaman keyif verir. Resmi olmaya dikkat edin. Tuttuğunuz takımın formasıyla fotoğraf çekmeyin ya da cep telefonunuzdan bir fotoğraf çekip eklemeyin.

9- Düşük Kaliteli Kağıt

Özgeçmişiniz sizi satabilmelidir. Düşük kaliteli kağıtlar kullanmayın. Kaliteli A4 kağıdı kullanın.

10- Yazı Tipi

Egzotik, komik ya da karikatürize yazı tipleri kullanmayın. Okunmasını güçlendirecek yazı tiplerinden kaçının.

okuyucu yorumlarıYORUMLAR