e

İstifa Mektubu

335 Okunma
cropped istifa 400x200 1
 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Şu anki işinizden istifa etmeye hazırsanız sizlere istifa mektubunun nasıl olması gerektiğinden bahsedelim. Kariyer hedeflerinizi daha yukarı taşıyacak yeni bir iş buldunuz ve eski işinizden istifa etmeniz gerekecek. İstifa mektubu eski iş yerinize bunu bildirmek için pozisyonuzu bıraktığınızı bildirecek kısa bir yazıdır.

İstifanız için hazırladığınız mektup eski şirketinizle iyi bir ilişki sürdürmenize yardımcı olacaktır. Sizler kariyer hedeflerinizi büyütmüşken bir istifa mektubu yazmanız önünüzü açabilecek en güçlü son izlenim olacaktır.

İstifa Mektubu Neden Yazılmalıdır.

İstifanız yöneticilerinize,beraber çalıştığınız arkadaşlarınıza ve insan kaynakları yöneticinize mevcut iş pozisyonunuzu bırakmayı düşündüğünüz anlatacak.

Mektubu en az iki hafta 15 gün önceden verilmelidir. Bu şekilde bir yaklaşım sizlerin çok kibar olduğunuzu ve iyi niyetli olduğunuzu gösterecektir. Böylelikle iş vereniniz yerinize başka birini bulmasına veya aksamaların önüne geçebilmek amacıyla tedbirler aldıracaktır.

Son işiniz ile alakalı iyi bir referans alabilmeniz için ve sizlere yeni başlayacağınız iş için yardımcı olabilmesi için istifa mektubu önemlidir.

Kısa Tutun Eğer işiniz ile ilgili sorunlar yaşadıysanız bunları uzun açıklamalardan kaçınarak profesyonel bir şekilde belirtmelisiniz. Özel nedenlerinizi mektubu verirken şirket müdürüyle sonra konuşabilirsiniz.

Sözleşmeye Dikkat Edin Sözleşmenizde belirtilen şartlara dikkat ederek mektubunuzu hazırlayın. Bu şekilde kararlarınızın düşünülmüş olduğunu ve kötü süprizlerin önüne geçmiş olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Profesyonel Olun Yöneticileriniz ile iyi bir arkadaş veya dost olmuş olabilirsiniz ancak istifanızı profesyonel bir şekilde ele almalısınız. İş vereninize resmi bir şekilde hitap etmelisiniz.

Mektubunuza neler ekleyebileceğinizi bilmeyebilirisiniz. Bunlar için temel kurallara dikkat etmelisiniz.

İstifanızı  yazarken olumlu olmalısınız. Kullandığınız kelimeler kesin olmalıdır amacınızı ve nedenlerinizi gösterecek ifadeler içermelidir. Mektubunuzu yazarken yöneticilerle aranızı bozacak ve onları kışkırtacak cümlelerden kaçınmalısınız. İyi niyetinizi önde tutun ve gelecekteki tercihlerinizden bahsedin.

İstifa Mektubu Sıradaki içerik:

İstifa Mektubu