Kişisel Gelişim

Cv Nasıl Hazırlanmalı

Özet

Daha önce cv nasıl hazırlanmalı (bu linkte) veya özgeçmiş hazırlarken nelere dikkat edilir (bu linkte) hakkında yazılar yayınlamıştık. Bu yazımızda cv nasıl hazırlanmalı konusunda detaylara boğulmadan daha net ve anlaşılır, daha çok en çok sorulan sorular ve cevapları üzerinde duracağız. […]

Daha önce cv nasıl hazırlanmalı (bu linkte) veya özgeçmiş hazırlarken nelere dikkat edilir (bu linkte) hakkında yazılar yayınlamıştık. Bu yazımızda cv nasıl hazırlanmalı konusunda detaylara boğulmadan daha net ve anlaşılır, daha çok en çok sorulan sorular ve cevapları üzerinde duracağız. Bu yüzden soru cevap şeklinde olacaktır. Sizlerden merak ettiğiniz cevapları yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

CV Formatı Nasıl Olmalı?

Hazırlayacağımız cv’mizde format olarak Microsoft Word kullanmalıyız.

CV’de Hangi Başlıklar Mutlaka Olmalı?

Kişisel Bilgiler,İş Deneyimi,Eğitim Bilgileri mutlaka yer verilmelidir.Eğer Yeni Mezun iseniz Yabancı dil bilgisine de yer vermeniz gerekmektedir.

Başlıkların Sırası Önemli mi?

Kişisel Bilgileri ayrı tutmak kaydıyla Eğitim ve İş Deneyimi  üst veya orta sırada olması idealdir.

CV’de Fotoğraf olmalı mı?

Eğer sizden eklemeniz istenmemişse Fotoğraf ekleminize gerek yoktur. Eğer yabancı bir şirkette çalışacaksanız ilgili ülkenin bu konu ile alakalı yasalarını inceleyiniz.

Gramer ve Dil bilgisi Nasıl Olmalı.

Özgeçmiş için Yazı tipi, fontu ve doğru cümleler ile yazılması çok önemlidir. Cv’nizi doldururken cümleler 3. Tekil şahsın edilgen bir biçimde kullanılmalıdır. Excel,Word ileri düzeyde kullanım şeklinde yazılmalıdır. Hikaye anlatımından uzak durulmalıdır.

Bilgi Düzeyi

Yukarıda belirtilen Bilgisayar ve Kullanım bilgisi bir başlık altında yazılıp veya yabancı dil bilgisi gibi karşılığında bilgi düzeyi yazılmalıdır. Excel Çok İyi, Power point Çok İyi şeklinde veya yabancı dil bilgisi için İngilizce Okuma:İyi  Yazma:İyi Konuşma:Çok İyi şeklinde belirtilmelidir.

Cv Kaç Sayfa Olmalıdır?

İdeal cv bir (1) sayfa olmalıdır. Eğer çok fazla tecrübeniz var ise 2 sayfa da olabilir.

Hatırlatmalar.

 1. Cv’nizi hazırlarken ters kronoloji uygulayınız
 2. İş Deneyim ve Eğitim Bilgilerinde Tarihleri yazınız
 3. Sizden istenilen bilgilerin tamamına cv’de yer veriniz.
 4. Gereksiz bilgilere, işiniz ile alakası olmayan bilgilere yer vermeyiniz.
 5. Göz boyamak için gerçek dışı hobilere yer vermeyiniz.
 6. Font Olarak Arial yazı tipini punto olarak 12 punto kullanınız. Bir sayfaya sığdırmak için bu linki inceleyebilirsiniz.
 7. Yeni Mezunlar için Askerlik Bilgisi eklenmelidir. (Yeni askerlik sisteminde çok dikkat edileceği beklenilmemektedir.) Link.
 8. Ücret Bilgisine yer veriniz.
 9. Kendinizi İK Personeli yerine koyup sorulabilecek soruların cevaplarının yer aldığına emin olunuz.
 10. Özgeçmişinizi hazırladıktan 24 saat sonra tekrar inceleyiniz
 11. Özgeçmişinizi 24 saat sonra güvendiğiniz birine okutup incelemesini isteyiniz.
 12. Ön yazı ile hedeflerinizi ve beklentilerinizi ortaya koyunuz.

Yukarıda belirtilenler tavsiye niteliğindedir.Bu konuda geçmiş yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar ve daha önceden yerli ve yabancı web siteleri tarafından yazılan yazılar derlenerek bir araya getirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir