cv örneği hazırlama

Cv’nizi Tek Sayfaya Sığdırmanız için Öneriler

Cv Örneğini Hazırlama

Ne kadar fazla tecrübeli ve nitelikli olursanız cv örneğinizi hazırlama o kadar sıkıntılı olabiliyor. Bu durumda özgeçmişinize neleri dahil edebileceğiniz konusunda kararsız olabilirsiniz. Unutmayın ki özgeçmiş örneğiniz ne kadar uzun olursa iş verenin bunu okuma şansı o kadar az olacaktır.

Burada belirteceğimiz püf noktalar ile bu cv örneğinizi hazırlama ‘da karasızlığını giderecek bazı öneriler edinebilirsiniz.

1.Yazı Tipi Boyutu

İdeal cv örneğinde yazı tipi boyutu 11-12 punto olarak kabul görmüştür.Bunu 10,5 olarak değiştirmeyi deneyebilirsiniz.Ama bunu yaptıktan sonra cv’nizin hala okunabilir olduğuna emin olun.

2. Başlıkları Küçültün

Cv örneklerinde genellikle başlıklar mevcuttur.Bunları küçültmek sizlere daha fazla alan sağlayabilir.Mevcut başlıkları bir veya iki punto küçültebilirsiniz.

3.Adınızı Daha Küçük Yapın

Çoğu cv örneğinde Ad Soyad büyük harflerle yazılabilmektedir. Ama cv’nizde adınızdan çok daha fazla bilgiler mevcuttur.Eğer cv’nizi inceleyen birinin sadece adınızı tanımasını istemiyorsanız Adınız ve Soyadınızı küçük boyutta yazabilirsiniz

4.Kalın Punto

Başlıkları küçük yaptık ama fark edilemeyecek derecedeyse bunları kalın punto ile öne çıkarabilirsiniz.

5.Kenar Boşlukları

Eğer özgeçmişinizi Microsoft Word aracılığıyla hazırlıyorsanız otomatik kenar boşlukları atamaktadır. Bu durumda kenar boşluklarınızın boyutunu değiştirirseniz daha fazla alan kazanabilirsiniz.

6.Satır Boşluğu

Yine Microsoft Word aracılığıyla hazırlamış olduğunuz cv’mizde Başlıklar için satır boşluğunu değiştirebilirsiniz ve Boşluk öncesi ve sonrasının sıfıra ayarlayabilirisiniz.

7.Sütunları Kullanın

Özgeçmişiniz eğer bir sayfadan fazla ise bir kaç sütün kullanabilirsiniz.Bu şekilde iş tecrübeniz ve Eğitim Bilginizi aynı çizgiye dahil edebilirsiniz.

8.Fazla Bilgi

Sadece iş başvurusunda bulunduğunuz alanla ilgili tecrübeleriniz dahil edin.Bunun dışında başka bir tecrübeniz varsa bunları çıkarın

Özgeçmiş Örnekleri için Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir