word cv hazırlama

Word Cv Hazırlama

Cv hazırlamak için en uygun tasarım aracı Microsoft Word programıdır. Bunların dışında Photoshop, Power Point veya ücretsiz diğer araçlar ile de öz geçmiş örneği hazırlamak mümkündür. Ancak uygulaması daha kolay olduğu için Microsoft Word ile cv nasıl hazırlanır konusuna değineceğiz.

Sitemizde yer alan cv örneklerinin tamamı word belgesi olarak hazırlanmıştır. Bu şekilde hazırlamamızın nedeni kullanıcılar tarafından kolay bir şekilde düzenlenebilmesidir. Word cv örneklerini hazırlarken genellikle şekiller ve metin kutularını kullanmaktayız. Bu şekilde görsel olarak daha iyi bir örnek karşımıza çıkmaktadır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz cv örneklerini düzenlerken en çok sıkıntı yaşayabileceğimiz alan resim ekleme veya değiştirme seçenekleri olduğunu düşünmekteyiz.

Cv örneklerini hazırlarken resimleri normal resim ekleme üzerinden değil şekil ekleme üzerinden örneğimize eklemeye çalışıyoruz. Bunun nedeni ise fotoğrafımızı istediğimiz şekilde gösterebilmemizdir.

Örneğin fotoğrafımıza cv’mize uygun olarak yuvarlak bir şekilde göstermek istediğimizde öncelikle Ekle>>Şekiller>> seçeneğine gelerek Oval seçeneğini seçip uygun gördüğümüz yere ekliyoruz.

word-şekil-ekle
word-şekil-ekle

Eğer indirmiş olduğumuz cv örneğindeki resmi düzenlemek istersek şeklin üzerine sağ tıkladıktan sonra Dolgu>>Resim seçenekleri ile yeni fotoğrafımızı ekleyebiliriz.

Resim Ekleme
Fotoğraf Değiştir
Fotoğraf Değiştirme

Gerekli diğer düzenlemeleri yaptıktan sonra cv’miz hazır hale geliyor. Ancak yapmış olduğumuz bir diğer hata hazırlamış olduğumuz öz geçmiş örneğini bu şekilde paylaşmaktır. CV örneğimizi her zaman pdf şeklinde göndermemiz veya bu şekilde çıktı almamız daha kolay ve iyi olur.

Word şeklinde eğer bir cv örneği paylaşırsak bu örneğin karşı tarafta hem görüntülenmesi sıkıntı olacak hemde düzenlemeye açık olacaktır. Ayrıca pdf şeklinde hazırlanmış bir cv örneğini gerek e-posta aracılığıyla gerekse ilgili şirket üzerinden ek dosya halinde paylaşmamız durumunda sizin hem profesyonel olduğunuzu hemde yetenekli olduğunuzu ortaya koyacaktır.

Word dosyamızı pdf şeklinde kaydetmek için dosyamızı kaydederken Kayıt Türü seçeneğinde PDF seçmemiz yeterli olacaktır.

word pdf olarak kaydetme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir